Kolej budzi ogromne kontrowersje

REGION
2022-04-06 07:06

We wtorek (05.04) odbyła się druga tura konsultacji w sprawie przebiegu linii kolejowych szybkich prędkości. Najpierw dyskutowano w Galewicach a następnie w Wieruszowie.

Plany związane z budową nowej infrastruktury kolejowej, łączącej Wrocław z Łodzią, budzą ogromne kontrowersje. Spółka Centralny Port Komunikacyjny pozostawiła do wyboru 3 warianty. Zaproponowane trasy przebiegają m.in. przez Wieruszów, Lubczynę, Kolonię Osiek, Węglewice i Spóle. Podczas drugiej tury konsultacji mieszkańcy w zasadzie nie dowiedzieli się wielu konkretów. Wiadomo, że najprawdopodobniej pod koniec wakacji odbędzie się III tura konsultacji. Na obecnym etapie bardzo ważne są głosy mieszkańców wyrażone w formie ankiet a także indywidualne sprzeciwy wysyłane do 9 maja 2022 r. Co najważniejsze, ankiety mogą wypełniać nie tylko mieszkańcy danych gmin. Wystarczy podać swoje imię oraz nazwisko, numer telefonu bądź adres mailowy. Dalej wybieramy czy mieszkamy w pobliżu projektowanej linii, występujemy w imieniu urzędu, prowadzimy w pobliżu przedsiębiorstwo bądź wybieramy też inny powód. Podczas pierwszej tury konsultacji do CPK wpłynęło bardzo dużo protestów m.in. z gminy Bralin. Kępno, Wieruszów oraz Galewice pozostały daleko w tyle. Podczas konsultacji przekazano, że ze względu na duży opór społeczny a także m.in. rozmowy z biznesem zrezygnowano z budowy torów przez miejski obszar gminy Kępno.

Konsultanci sugerowali mieszkańcom aby wyprostować zawiłości związane z prawem własności. Mieszkańcy byli zainteresowani kiedy mogą pojawić się pierwsze decyzje o wywłaszczeniach. W odpowiedzi padło, że może to być już 2023 r. Sama linia kolejowa nie przyniesie naszemu regionowi korzyści. Dziennikarz portalu tugazeta.pl podczas spotkania w Galewicach pytał m.in. o miejsca obsługi pasażerskiej. W odpowiedzi usłyszał, że mowa o przystankach w Łodzi, Sieradzu i Wrocławiu. Co ciekawe, konsultanci mówili również o… Czajkowie. Niezależnie od wyboru wariantów, na terenie gminy Galewice ma powstać przystanek techniczny, związany z obsługą pociągów.

Obecni na spotkaniach wójt Galewic oraz zastępca burmistrza Marta Siubijak powtarzali, że nie są brane pod uwagę głosy samorządów. We wcześniejszych etapach rozmów, propozycje wysunięte przez oba samorządy, a najbardziej korzystne dla mieszkańców, zostały odrzucone. - Wybraliśmy jeden z wariantów, który najmniej kolidował, a został odrzucony – mówił Piotr Kołodziej. - Było 11 wariantów, nasz został odrzucony. Później były 4 warianty i tutaj jako Rada Gminy też się wypowiedzieliśmy i wariant został odrzucony. Boję się wskazywać jakikolwiek wariant, bo to działa odwrotnie. To, co my państwu pokazujemy, to państwo to w pierwszej kolejności odrzucacie.

Obecnie wydaje się, że najbardziej korzystnym, choć i tak nieidealnym byłby wariant W53, oznaczony żółtym kolorem. Za taką opcją przebiegu trasy opowiada się większość obecnych na spotkaniu mieszkańców. Niestety nie ma możliwości przekreślenia wszystkich opcji, bowiem kolej musi którędyś przebiegać. Bardzo poszkodowani zostaną np. mieszkańcy niewielkiego Nawrotowa, którzy z jednej strony już mają trasę S8 a z drugiej mogą mieć pędzące pociągi. Kolejnym problemem może okazać się poszatkowanie gospodarstw i utrudnione dojazdy do pól. W trakcie dyskusji przekazano, że aby dostać się np. na drugą stronę gospodarstwa, niektórzy rolnicy będą zmuszeni przejechać około 5 km. Do tego dochodzi utrudnienie dla ruchu zwierząt, choć oczywiście mają powstać odpowiednie przejścia.

Na obecnym etapie, choć do wyboru nie pozostało wiele, bardzo istotny jest dobitny głos społeczeństwa, organizacji pozarządowych oraz samorządu. Konsultanci przekonywali, że jeszcze nic straconego, bowiem każda ankieta ma znaczenie. Do tej pory wykluczanie odcinka wariantu bądź jego maksymalnie możliwe odsunięcie zostało spowodowane m.in. obecnością bociana czarnego, orła bielika, kani rudnej i siedliska żurawi.

Do tej pory w sprawie przebiegu wariantów kolejowych zgłoszono 13 tys. ankiet (5807 w formie elektronicznej oraz 7209 w formie papierowej a także dedykowanych maili). Aż 77% ankiet pochodziło z gmin Bralin, Jelcz-Laskowice, Siechnice, Zduńska Wola oraz Czernica.

WARIANT I – W51
WARIANT II - W52
WARIANT III - W52

LINK DO ANKIETY

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę