Kiedy otwarcie obwodnicy Kępna?

Obwodnica w ciągu drogi S11
2021-07-20 11:56

Kontraktowe zakończenie prac dla budowy obwodnicy Kępna w ciągu S11 jest przewidziane na początek września, natomiast istnieje możliwość udostępnienia tej trasy kierowcom jeszcze w okresie wakacyjnym - zapowiada Agata Andruszewska z GDDKiA w Opolu. - Aktualnie trwają roboty wykończeniowe oraz prace odbiorowe. Termin oddania do ruchu uzależniony jest od uzyskania pozwolenia na użytkowanie.

Zadanie realizowane od kilku lat obejmuje wykonanie odcinka dwujezdniowej drogi ekspresowej o długości 3,2 km oraz 3,6-kilometrowy odcinek jednojezdniowej drogi. Powstał węzeł drogowy Kępno - Wschód na skrzyżowaniu z byłą krajową ósemką. Obwodnica Kępna będzie łączyć się z drogą krajową 11 na węźle w Baranowie (w sąsiedztwie Motelu ES). W ciągu obwodnicy powstało 9 obiektów inżynierskich oraz 6 przepustów ekologicznych. Wiadukty zlokalizowane są nad drogami powiatowymi, byłą ósemką i linią kolejową. Są też dwa mosty nad ciekami. 

Powyższy odcinek stanowi południowy fragment obwodnicy miasta od węzła Kępno – Krążkowy, wybudowanego w ramach budowy drogi ekspresowej S8 Syców – Kępno – Wieruszów – Walichnowy do istniejącej drogi krajowej nr 11 w rejonie Baranowa. Obwodnica przebiega przez gminę Kępno i Baranów, docelowo zostanie połączona z dwóch stron brakującym odcinkiem S11. 

Obwodnica Kępna jest inwestycją o znaczeniu dla całego regionu. Spodziewane korzyści bezpośrednie wynikające z funkcjonowania obwodnicy to: przejęcie części ruchu z istniejącej drogi krajowej DK11, odsunięcie ruchu ciężkiego od obszarów zabudowanych m. Kępno, skrócenie czasu podróży, oszczędności paliwa, zapewnienie komfortu jazdy, zmniejszenie ryzyka wypadków, ograniczenie emisji spalin i hałasu w stosunku do obecnie eksploatowanych dróg, przyśpieszenie rozwoju przyległych terenów, zapewnienie dostępu mieszkańcom miejscowości do drogi ekspresowej S8, odciążenie układu dróg lokalnych od ruchu tranzytowego, wyprowadzenie ruchu tranzytowego ze ścisłego centrum Kępna, skrócenie czasu dojazdu służb ratunkowych do miejsc wypadków drogowych, co automatycznie przełoży się na ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych, poprawiając w ten sposób bezpieczeństwo na drodze ekspresowej S8 i S11.

Wartość umowy brutto z wykonawcą to ponad 122 mln zł. Wykonawca ma czas do września 2021 r., choć padły deklaracje, że ruch może być puszczony już w czerwcu.

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę