Kiedy obywatele Ukrainy powinni poinformować ZUS o wyjeździe z Polski?

ZUS
2022-05-11 16:20
Kiedy obywatele Ukrainy powinni poinformować ZUS o wyjeździe z Polski?

Świadczenia rodzinne z ZUS jak np. 500 plus czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługują uchodźcom tylko w tym okresie, kiedy przebywają z dziećmi w Polsce. W przypadku wyjazdu z Polski na okres powyżej miesiąca tracą oni prawo do legalnego pobytu w Polsce, a tym samym tracą prawo do świadczeń. Tak więc o swoim wyjeździe trzeba poinformować ZUS.

O wyjeździe z Polski uchodźca powinien niezwłocznie poinformować ZUS. Może to zrobić elektronicznie logując się na swój profil na PUE ZUS i składając pismo ogólne na formularzu POG. Jeśli obywatel Ukrainy nie ma dostępu do internetu i nie ma możliwości poinformowania o wyjeździe drogą elektroniczną może zgłosić się do placówki ZUS i złożyć pisemne oświadczenie – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Cudzoziemiec, który pobiera świadczenia dla rodziny i nie poinformuje ZUS o swoim wyjeździe, będzie musiał oddać nienależnie pobrane środki wraz z odsetkami.

ZUS dysponuje narzędziami, które pozwalają na sprawdzenie czy dana osoba opuściła nasz kraj. Weryfikuje też legalny pobyt w Polsce obywateli Ukrainy zarówno na etapie przyznawania świadczenia, jak i w dowolnym momencie w trakcie okresu świadczeniowego. Pomocne są w tym różnego rodzaju rejestry państwowe, do których ZUS ma dostęp i współpraca z zagranicznymi instytucjami ubezpieczeniowymi. ZUS może też w przypadku wątpliwości co do spełnienia warunku zamieszkiwania na terenie Polski wezwać świadczeniobiorcę do osobistego udzielenia wyjaśnień w placówce ZUS. W przypadku braku złożenia wyjaśnień we wskazanym czasie ZUS może wstrzymać wypłatę świadczenia. Ta sama zasada obowiązuje również Polaków.

W ramach wsparcia realizowanego przez ZUS obywatele Ukrainy mogą skorzystać z programów dla rodzin takich jak Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czy „Rodzina 500+”. Pierwsze pieniądze w ramach 500+ trafią do obywateli Ukrainy w połowie maja.

Autor:
RED

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę