Tugazeta

Kiedy książki pomagają w załamaniu

Materiał partnera
2022-01-21 15:13

Niestety, coraz więcej ludzi choruje na zaburzenia psychiczne. Dlaczego, poza psychoterapią i lekami, warto również czytać? Oprócz literatury popularnonaukowej poruszającej tematy związane z psychologią istnieją powieści oraz wiersze mogące podnieść na duchu niejednego człowieka. To książki, które nieraz potrafią zmienić myślenie na całe życie.

Dlaczego warto pójść do psychologa?

Jeśli przez dłuższy czas czujesz się smutny, nie możesz poradzić sobie z lękiem, towarzyszą Ci złe myśli, wybierz się do psychologa. Terapia nie zawsze kosztuje miliony, możesz znaleźć specjalistę na Narodowy Fundusz Zdrowia. W tym wypadku jednak musisz iść najpierw do psychiatry, by ten dał Ci skierowanie. Poszukaj również informacji, czy w Twojej okolicy znajduje się jakaś placówka, która pomaga osobom w kryzysie psychicznym. Nie bój się, psychiatra, ani psycholog nie gryzą, a problemy psychiczne nie są powodem do wstydu. Powinniśmy dbać o nasze zdrowie zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

Czytanie może pomóc

Książki mogą być doskonałą pomocą w przechodzeniu przez psychoterapię. Nie tylko poradniki, ale również powieści mogą nam pomóc przejść poprzez depresję, albo załamanie spowodowane np. żałobą po bliskiej osobie. Skąd jednak dowiedzieć się, po które tytuły warto sięgnąć? Przede wszystkim zapytaj przyjaciół, kogoś z rodziny, kto dużo czyta. Oczywiście zadaj to pytanie swojemu terapeucie - na pewno zna jakieś książki, które może polecić swoim pacjentom. Jeśli chodzisz na wizyty do psychiatry - jemu również powiedz o tym, że zastanawiasz się nad przeczytaniem wartościowej literatury, która pomogłaby Ci w procesie zdrowienia.

Dobra książka zawsze w cenie

Jeśli przeczytałeś wartościową książkę, warto podać ją dalej, by pomogła kolejnej osobie. Podaruj ją znajomemu, który ma podobne problemy do Twoich, albo opowiedz o niej swoim specjalistom od zdrowia psychicznego. Jeśli mieszkasz w centrum Polski, skup książek w Łodzi chętnie ją od Ciebie odkupi, a Ty będziesz mógł cieszyć się, że trafi ona do kolejnej osoby i może jej pomóc w walce o siebie.

Podsumowanie

Czytaj, bo to pomaga poradzić sobie z wieloma problemami. Oczywiście książka to nie psycholog, więc przede wszystkim udaj się do niego, a dopiero na drugim miejscu postaw dowiadywanie się samemu jak sobie pomóc. Jeśli znasz kogoś, kto ma problemy z lękiem lub smutkiem, oprócz własnej obecności i wysłuchania podaruj mu wartościową lekturę.

 

Galeria

Komentarze

Komentarze zostały wyłączone.