Każdy przeszczep jest bezcenny

Relacja ze Staszica
2018-01-18 12:49
17 stycznia 2018 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica odbyło się spotkanie uczniów  i nauczycieli z prof. dr hab. n. m. Michałem  Nowickim – Kierownikiem Kliniki Nefrologii, Hipertensjologii i Transplantologii Nerek Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. 
 
Spotkanie to miało na celu zapoznanie słuchaczy z jakże ważną dziedziną medycyny - transplantologią,  podniesienie świadomości ratowania życia ludzkiego. 
 
Przeszczepieniem (transplantacją) nazywamy chirurgiczną procedurę przeniesienia przeszczepu (tkanki lub narządu) z jednego organizmu do drugiego, w którym może on podjąć czynność. Przeszczepienie jest dziś uznaną metoda leczenia schyłkowej niewydolności wielu narządów. Prawny i etyczny aspekt transplantologii był przez długi okres niezdefiniowany. Kiedy w 1985 roku prof. Zbigniew Religa dokonał pierwszego udanego przeszczepienia serca, nie istniały żadne ścisłe wytyczne regulujące prawny aspekt pobrania narządu. Regulacje prawne dotyczące przeszczepiania narządów i tkanek aktualnie obowiązujące w Polsce zawarte są w Ustawie o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów z dnia 1 lipca 2005 roku z późniejszymi zmianami.
 
Ogólnie rzecz ujmując, ustawa pozwala na:
- pobranie narządów od osoby zmarłej, która za życia nie wyraziła na to sprzeciwu;
- pobranie narządów może nastąpić tylko po stwierdzeniu śmierci mózgu przez specjalnie do tego powołaną komisję;
istnieje możliwość pobrania nerki lub fragmentu wątroby od dawcy żyjącego, który jest spokrewniony lub związany emocjonalnie z biorcą;
 
Handel narządami lub oddawanie narządów w celu uzyskania korzyści finansowej jest zabronione. Przeszczep to nie tylko pozyskanie organów i części ciała osoby zmarłej, to także możliwość otrzymania ich przez biorcę od osoby żyjącej. Obecnie w Polsce przeszczepia się: nerki (od dawcy zmarłego i żywego), wątrobę (od dawcy zmarłego i żywego), trzustkę (razem z nerką), serce, płuca (z sercem i bez), kończyny (dłonie), rogówki, część twarzy, szpik kostny (od dawcy żywego i samego siebie).
 
Bardzo ważnym przeszczepem jest przeszczep szpiku kostnego. W naszej szkole trzykrotnie organizowaliśmy akcję „Zostań Dawcą Szpiku”. W rezultacie prawie 300 osób zostało potencjalnymi dawcami szpiku. Nasi uczniowie wzięli również udział w tejże akcji podczas trwania  Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy(np. 14 stycznia 2018 roku zorganizowanej przez  GOKSiT Sokolniki).
 
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji prof. dr hab. n. m. Michała  Nowickiego:

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę