Jak wybrać agregat prądotwórczy dla branży budowlanej?

Artykuł sponsorowany
2024-09-10 14:16

Każdy plac budowy potrzebuje zasilania energią elektryczną. Prąd zwykle dostarczany jest z sieci elektroenergetycznej, jednak w okresie oczekiwania na wykonanie przyłącza lub w przypadku awarii sieci, niezbędne staje się użycie agregatu prądotwórczego.

Agregat prądotwórczy na budowę – kiedy warto kupić generator?

Dla inwestorów i wykonawców jasne jest, że agregat prądotwórczy staje się niezbędny, gdy nie ma innej możliwości zasilania budowy energią elektryczną. Taka sytuacja jest często spotykana na początku realizacji, zwłaszcza w przypadku mniejszych, prywatnych inwestycji, gdzie właściciel chce rozpocząć prace budowlane przed budową przyłącza. Agregat jest również niezastąpiony w sytuacjach, gdzie alternatywą byłoby korzystanie z energii elektrycznej sąsiada, co może być niewygodne i mało efektywne.

Generator zapewnia pełną niezależność energetyczną oraz ciągłość zasilania, nawet przy niespodziewanych przerwach w dostawach prądu, umożliwiając nieprzerwaną pracę na placu budowy – z tego powodu znajduje się często na wyposażeniu firm budowlanych. Agregat pozwala na przeprowadzenie robót w przypadku braku dostępu do sieci elektroenergetycznej, a w przypadku obecności przyłącza pełni funkcję zasilania awaryjnego. Pozwala na kontynuację prac i uniknięcie przestojów, nawet jeśli prądu z sieci nie ma przez dłuższy czas.

Wybór agregatu prądotwórczego na budowę – czym się kierować?

Przy wyborze agregatu na budowę należy uwzględnić kilka istotnych kwestii technicznych i użytkowych:

·       moc agregatu – na budowie najlepiej sprawdzają się agregaty przenośne o niewielkich mocach, zwykle w przedziale od 6 do 8 kW. Tego typu urządzenia są wystarczające do większości zastosowań, nie generując przy tym zbyt wysokich kosztów zakupu i eksploatacji. Są też na tyle kompaktowe, że zapewniają łatwy transport, w tym przewóz samochodem osobowym,

·       napięcie gniazd wyjściowych – na rynku dostępne są modele jedno- i trójfazowe. Trójfazowe agregaty są bardziej wszechstronne, ponieważ mogą zasilać zarówno urządzenia trójfazowe (400 V), jak i jednofazowe (230 V), co jest korzystne na budowie, gdzie różnorodność sprzętu bywa duża,

·       mobilność – lżejsze i mniejsze agregaty są łatwiejsze w transporcie. Możliwość łatwego przemieszczania urządzenia jest istotna dla sprawnego zarządzania zasobami,

·       koszty eksploatacji i obsługa – agregaty na olej napędowy (diesel) są uważane za bardziej ekonomiczne pod względem zużycia paliwa. Ich silniki są wytrzymałe i trwałe, co ogranicza częstotliwość niezbędnych napraw,

·       odporność – urządzenia muszą być odporne na trudne warunki panujące na budowie, w tym na uszkodzenia mechaniczne. Wybór solidnie wykonanych agregatów o wytrzymałej konstrukcji zapewni długotrwałe bezawaryjne działanie.

Agregat trójfazowy czy jednofazowy?

Jeżeli prowadzisz firmę budowlaną, rozważ inwestycję w trójfazowy agregat prądotwórczy. Typowe agregaty trójfazowe na każdym z wyjść jednofazowych osiągają 1/3 mocy, co ogranicza mocowo urządzenie. W sprzedaży dostępne są jednak generatory umożliwiające pracę na gnieździe trójfazowym z pełną mocą, natomiast na każdym z wyjść jednofazowych z aż 80% mocy znamionowej.

W przypadku budowy prywatnego domu warto zainwestować w agregat jednofazowy, który po zakończeniu budowy będzie mógł pełnić funkcję awaryjnego źródła zasilania, zapewniając prąd najważniejszym odbiornikom w przypadku przerw w dostawach prądu. Taki wybór zapewnia podstawowe zasilanie w sytuacjach kryzysowych, nie narażając właściciela na wysokie koszty.

Więcej informacji: Agregat prądotwórczy: jednofazowy czy trójfazowy? Podpowiadamy

Automatyka w agregatach na budowę

Niezależnie od tego, czy urządzenie będzie użytkowane przez firmę budowlaną, czy indywidualnie, agregat na budowę, powinien być wyposażony w AVR (ang. Automatic Voltage Regulator), czyli system stabilizujący napięcie. Wahania napięcia, naturalne dla pracy generatora, są niebezpieczne dla wrażliwej elektroniki. Ponieważ obecnie niemal każde urządzenie i narzędzie jest w nią wyposażone w mniejszym lub większym stopniu, AVR staje się niezbędnym elementem agregatu prądotwórczego. Nieco inaczej jest z innym popularnym systemem, czyli SZR (Samoczynne Załączanie Rezerwy), nazywanym także ATS (ang. Automatic Transfer Switch). SZR pozwala na automatyczne załączanie i wyłączanie agregatu współpracującego z siecią elektroenergetyczną. O ile jest przydatne w przypadku generatorów przeznaczonych na budowę, które później mają pełnić funkcję zasilania awaryjnego budynku, o tyle w przypadku firm budowlanych zwykle nie jest przydatne. Ręczne uruchamianie i zatrzymywanie agregatu przez pracowników budowlanych jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Autor:
Materiał nadesłany

Galeria

Komentarze

Komentarze zostały wyłączone.