Jak uzyskać zwolnienie z podatku BTW w Holandii?

Artukuł sponsorowany
2024-01-25 13:00

Sprzedaż wysyłkowa towarów do Holandii wiąże się z pewnymi obowiązkami podatkowymi po stronie sprzedającego. Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą w branży e-commerce i handlujesz z klientami na terenie Holandii, pamiętaj o limicie rocznym obrotów do 20 000 euro. Po jego przekroczeniu nie będziesz w stanie skorzystać ulgi na podatek VAT w Holandii. Zobacz, jakie są warunki skorzystania z ulg podatkowych i gdzie złożyć wniosek o uwzględnienie ulgi.

 

Ulgi podatkowe na VAT w Holandii – jak skorzystać?

Ze zwolnienia podatkowego VAT w Holandii możesz skorzystać wtedy, kiedy prowadzisz działalność gospodarczą w zakresie: opieki zdrowotnej, edukacji, reklam radiowych i telewizyjnych, a także dziennikarstwa. Pamiętaj też, że w tym kraju obowiązuje limit 20 000 euro dochodu, powyżej którego nie da się skorzystać ze zwolnienia od podatku obrotowego.

Przedsiębiorcy, których przychód nie przekracza €20.000 rocznie, mogą uzyskać zwolnienie z rozliczania podatku VAT. W przypadku zwolnienia nie płacisz i nie odliczasz podatku VAT, ale również nie możesz odzyskać zwrotu od kosztów i inwestycji związanych z towarami i usługami zwolnionymi z podatku.

Czym jest podatek VAT w Holandii i ile wynosi?

BTW, czyli podatek VAT w Holandii to danina, która jest naliczana klientom od oferowanych usług i towarów sprzedawanych na terenie kraju. Jeśli prowadzisz sprzedaż podlegającą pod opodatkowanie, musisz skrupulatnie rozliczać się z urzędem skarbowym. Wszystkie transakcje międzynarodowe powinny być udokumentowane fakturami lub innymi dokumentami sprzedażowymi.

Prowadząc działalność gospodarczą, musisz uwzględnić odpowiednią stawkę podatku VAT w Holandii. Masz opcję skorzystania z trzech stawek: 0%, 9% i 21%. Najwyższa stosowana jest dla większości produktów i usług rozliczanych na terenie Holandii. Jako przedsiębiorca zajmujący się dystrybucją towarów za granicę możesz też skorzystać z zerowej stawki VAT w Holandii. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: https://taxology.co/pl/blog/vat-w-holandii/.

Jak zarejestrować się do VAT w Holandii? Krok po kroku

Masz swoją firmę e-commerce i realizujesz operacje handlowe na terenie Holandii?  W takim razie możesz zarejestrować się do BTW na terenie tego kraju. Proces rejestracji do VAT przebiega następująco –> potrzebujesz do tego takich dokumentów, jak:

  • uzupełniony wniosek o wpis działalności jako podatnika VAT,
  • wyciągi z KRS i CEiDG,
  • wyciągi bankowe z konta spółki,
  • kopia umowy spółki,
  • dokument tożsamości.

Sam proces rejestracyjny nie trwa dłużej niż miesiąc. Pamiętaj, aby złożyć komplet prawidłowo uzupełnionych dokumentów – to znacznie skraca czas potrzebny na rozpatrzenie sprawy.

Co obejmuje obniżona stawka VAT w Holandii?

W Holandii możesz skorzystać z obniżonych stawek VAT na poziomie 9%, jeśli handlujesz żywnością, napojami bezalkoholowymi, artykułami rolniczymi, produktami medycznymi oraz dziełami sztuki. Wtedy możesz ograniczyć koszty podatkowe.

Pamiętaj jednak, aby dokładnie zweryfikować czy profil prowadzonej działalności handlowej wpisuje się w możliwość obniżenia daniny podatkowej w tym kraju. Jeśli źle naliczysz podatek, narazisz się na kary finansowe i konieczność zapłacenia zaległego podatku.

Czy można uniknąć podatku VAT w Holandii? Kary i zwolnienia podatkowe

W przypadku rozliczeń podatku VAT na terenie Holandii musisz liczyć się z tym, że za wszelkie nieprawidłowości Twoja działalność gospodarcza może zostać pociągnięta do odpowiedzialności finansowej, a nawet karnej. Jeśli nie zarejestrujesz się do podatku VAT w Holandii, a Twoje działania podlegają pod opodatkowanie, licz się z karą na poziomie sięgającym nawet do 5514 euro.

Prowadząc własny biznes w Polsce, możesz ubiegać się też o zwrot podatku VAT w Holandii. To możliwe tylko wtedy, kiedy danina została naliczona z racji kosztów poniesionych poza granicami kraju, w którym masz zarejestrowaną działalność gospodarczą. 

Autor:
Materiał nadeslany

Galeria

Komentarze

Komentarze zostały wyłączone.