Jacek Saryusz-Wolski w Wieruszowie

Europoseł spotkał się z młodzieżą
2014-04-04 16:49

Europoseł Platformy Obywatelskiej, Jacek Saryusz – Wolski przyjechał w piątek do Wieruszowa i spotkał się z uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika.

Dla młodzieży była to żywa lekcja z polityki oraz parlamentaryzmu na szczeblu europejskim, bo właśnie takie tematy poruszał deputowany do Parlamentu Europejskiego. Zanim jednak doszło do prelekcji polityk, w asyście nauczycieli ZSP, na ręce uczniów wręczył nagrody za udział w kilku konkursach. W 10-tą rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej uczniowie usłyszeli co tak naprawdę daje nam owe członkostwo. – Najważniejsze jest to, że jesteśmy w rodzinie europejskich narodów solidarnych i że jesteśmy bezpieczniejsi – tłumaczył Saryusz Wolski. - Jesteśmy bogatsi, nowocześniejsi w sensie gospodarczym. Uważam, że jako Polacy czujemy się wolnymi ludźmi, równoprawnymi obywatelami. Młoda generacja może podróżować, studiować, uczyć się i jeździć gdzie tylko zechce. Osiągnęliśmy te standardy, które dla rodziców i dziadków były nie do osiągnięcia i pozostawały w sferze marzeń.

Europoseł podczas spotkania z uczniami poruszył temat nowej perspektywy unijnej na lata 2014-2020. Tłumaczył, że nastąpi większa restrykcja rozliczania przyznanych dotacji i dodał, że zwiększona pula finansowania będzie przeznaczona na regiony. – Wiem, że Wieruszów bardzo umiejętnie korzystał z tych środków – przyznał europoseł. - Pieniędzy będzie więcej. Cały budżet unijny jest skromny, natomiast Polska część jest taka, jakiej się spodziewaliśmy i satysfakcjonuje nas. Do tego trzeba dodać, że środki na poziomie regionalnym będą o 40% większe. Regionalny Program Operacyjny, który dotyczy również Wieruszowa będzie obfitszy. Gorsza wiadomość jest taka, że środki będą trudniejsze do wydawania. Chodzi o wdrażanie pewnej polityki, którą unia zadaje krajom członkowskim, czyli rozwój nauki, edukacji, innowacje, nowe technologie, wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw, efektywność energetyczna, energia odnawialna, generalnie rzecz biorąc nowoczesność i motory wzrostu.

Z naszej strony do europosła padło pytanie dlaczego politycy pojawiają się w Wieruszowie dopiero kilka tygodni przed kampanią wyborczą. Co usłyszeliśmy w odpowiedzi? – To nie jest moja pierwsza wizyta. Bywałem tutaj wiele razy i to nie jest tak, że przyjeżdżam tylko przed wyborami. Do nas zaproszenia wpływają przed tym czasem. Jeżeli dostaję zaproszenie, to staram się tam zawsze pojechać, moja wiedza na temat Wieruszowa ma już 10 lat. Pamiętam kolejnych burmistrzów itd. Wydaje mi się, że mamy ze sobą kontakt – wyjaśniał.

Jacek Saryuysz Wolski tłumaczył, że na jego zaproszenie m.in. uczniowie z Wieruszowa odwiedzili Brukselę i Parlament Europejski. Dyrekcja szkoły w której odbyła się lekcja poprosiła europosła, by jeszcze raz zabrał ze sobą młodzież do zachodniej europy.

Patryk Hodera

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę