Interweniują rodzice z Sokolnik

Mail do redakcji
2021-10-05 11:24

Chciałabym aby na łamach Łącznika został poruszony temat funkcjonowania Przedszkola w Sokolnikach. W ramach oszczędności podjęto decyzję o niezatrudnianiu pomocy nauczyciela w najmłodszych grupach. Po interwencji rodziców udało się wywalczyć jedną pomoc nauczyciela zatrudnioną w ramach stażu z UP. Niestety to jest za mało, ponieważ mamy 2 grupy najmłodszych 3-4 latków, a pomoc jest tylko w jednej z nich. Napisaliśmy wspólnie z rodzicami pismo do wójta. Czekamy na odpowiedź. Jednak nie zamierzamy siedzieć z założonymi rękami. Niestety prawo nie jest po naszej stronie. Ustawa dopuszcza sytuację, że ma być minimum 1 sobą na 25 dzieci. Co ciekawe, jeśli dzieci mają wyjść na spacer to musi być 1 opiekun na 15 dzieci. Teoretycznie wychowawca nie powinien opuszczać dzieci nawet na chwilę. Ale co w sytuacji kiedy jedno z dzieci pójdzie do toalety, kiedy trzeba  będzie malucha przebrać? To tylko kilka sytuacji. Nikt nie chce czekać na tragedię, bo każdy rodzic wie, ile złego może się zdarzyć w trakcie minutowej nieobecności przy dziecku. Pan wójt wydaje się być głuchy na głos rozsądku. Nie wspominam nawet o tym, że Panie są zmuszone do pracy za darmo przez godzinę dziennie. Oszczędności się szuka w Gminie Sokolniki nie tam gdzie trzeba i ze szkodą dla najmłodszych, którzy niestety nie mają głosu wyborczego.

(Dane do wiadomości redakcji)

Odpowiedzi w tej sprawie udzielił nam wójt Sylwester Skrzypek za pośrednictwem adresu mailowego Bartosza Górki, swojego zastępcy.

Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U. poz. 502), liczba dzieci w oddziale przedszkola wynosi nie więcej niż 25. Oddział przedszkola obejmuje dzieci w zbliżonym wieku, z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań, uzdolnień oraz rodzaju niepełnosprawności. Z kolei przepis § 12 rozporządzenia stanowi, że dyrektor przedszkola powierza poszczególne oddziały opiece jednego lub dwu nauczycieli zależnie od czasu pracy oddziału i realizowanych w nim zadań oraz z uwzględnieniem propozycji rodziców dzieci danego oddziału. Należy podkreślić, że arkusz organizacji przedszkoli, który określa szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym na mocy art. 110 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 z późn. zm.) zatwierdza organ prowadzący. Przepisy prawa nie regulują kwestii, a co za tym idzie, nie nakładają obowiązku zatrudniania pomocy nauczyciela w oddziałach ogólnodostępnych, w których kształceniem specjalnym nie są objęci uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na autyzm, w tym zespół Aspergera, lub niepełnosprawności sprzężone. 

Nie jest prawdą, że nauczyciele zatrudnieni w jednostkach oświatowych na terenie Gminy Sokolniki są zmuszani do „pracy za darmo przez godzinę dziennie”. Przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2021/2022 poleciłem Dyrektorom Zespołów Szkół zobowiązać nauczycieli do sprawowania opieki w ramach innych zajęć i czynności wynikających z zadań statutowych szkół i przedszkoli, o czym mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 2215 z późn. zm.). Ponadto poleciłem Dyrektorom zobowiązanie nauczycieli do pozostawania w placówkach oświatowych w godzinach ich funkcjonowania w celu ograniczenia zatrudnienia do niezbędnego i zgodnego z przepisami prawa minimum, a przede wszystkim celem zapewnienia odpowiedniej opieki dzieciom. Na wniosek Dyrektora Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Sokolnikach wyraziłem zgodę na zatrudnienie stażystki w celu sprawowania opieki nad dziećmi. Zgoda została wyrażona z uwagi na wczesny okres adaptacji dzieci uczęszczających po raz pierwszy do przedszkola. 

Mając na względzie chęć utrzymania wszystkich dotychczasowych jednostek oświatowych, ale również widmo czasowego zamknięcia szkół i przedszkoli z powodu pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej wywołanej wirusem SARS-CoV-2 informuję, że nie wyrażę zgody za zwiększenie liczby etatów w szkołach i przedszkolach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Sokolniki. Determinantem tej decyzji jest kwestia braku obowiązku prawnego i fakt, że otrzymywana subwencja oświatowa nie wystarcza na funkcjonowanie szkół i przedszkoli na terenie Gminy Sokolniki, czego konsekwencją jest dokładanie ponad 2 milionów złotych rocznie do systemu oświaty. 

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę