Inscenizacja symbolicznym krokiem do praw miejskich dla Bolesławca

Gmina Bolesławiec
2023-01-21 21:02
Inscenizacja symbolicznym krokiem do praw miejskich dla Bolesławca

"Pierwszy bój" - inscenizacja ataku na carską strażnicę graniczą symbolicznie rozpoczęła w Bolesławcu starania o przywrócenie praw miejskich. W przeddzień 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego wydarzenia rozgrywały się nad Prosną, na Rynku oraz w siedzibie Gminnego Centrum Kultury. 

Inscenizacja ataku powstańców na carską strażnicę graniczną odbyła się z udziałem rekonstruktorów, przy użyciu broni palnej i armaty. Później złożono kwiaty pod pomnikiem na Rynku. O rozpoczętych staraniach, dotyczących możliwości odzyskania utraconych praw miejskich mówiła na miejscu wójt Dorota Makówka. Podczas wystąpienia przekazała, że radni chcą rozpocząć formalną procedurę. Dalszym krokiem będą konsultacje z mieszkańcami. Najwięcej zależy od woli mieszkańców oraz od decyzji Rady Ministrów. Na miejscu o historii Bolesławca opowiadali także Piotr Zawada oraz Karol Grela. 

Bolesławiec został ukarany odebraniem praw miejskich poprzez pomoc oraz udział w Powstaniu Styczniowym. 

Autor:
RED

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę