Tugazeta

Ile zyskał Wieluń jako raj podatkowy?

Znamy już wpływy z podatków od środków transportowych
2022-03-16 09:47

Od początku roku Wieluń promował się jako raj podatkowy dla firm transportowych. Burmistrz Paweł Okrasa próbował ratować wizerunkowy pożar, reklamując miasto w rozmowie z dziennikarzem Krzysztofem Stanowskim, jaka toczyła się wokół skandalu dotyczącego organizacji gali MMA-VIP przez Marcina Najmana. Imprezę promował swoją twarzą były gangster „Słowik”. Jakie finansowe korzyści miasto osiągnęło z tego, że było na ustach całej Polski?

„RAJ PODATKOWY DLA FIRM TRANSPORTOWYCH. Przenieś swoje pojazdy do gminy Wieluń, a najniższe stawki podatku od środków transportu pozwolą Ci zaoszczędzić” - brzmiało hasło szeroko reklamowane przez wieluński magistrat. Za ciągnik siodłowy powyżej 36 t. należało zapłacić jedynie 1382 zł, zaś za naczepę o tym tonażu 922 zł. Gmina kusiła przedsiębiorców, informując, że w pierwszym przypadku zaoszczędzi się nawet 2103 zł, zaś w drugim 1772 zł.

Na odpowiedź sąsiednich samorządów, które szybko odczuły skutki sąsiadowania z „rajem podatkowym” długo nie trzeba było czekać. Samorządowcy solidarnie podpisali się pod „wezwaniem do zaprzestania działań naruszających prawo i godzących w inne jednostki samorządu terytorialnego”. Pismo jednocześnie trafiło do Rady Miejskiej w Wieluniu, bo zdarzały się już przypadki, jak twierdzili zgromadzeni włodarze gmin, że burmistrz Wielunia Paweł Okrasa nie reagował w przypadku innych adresowanych do niego problemów. Jak wskazano w wezwaniu, podatki mogą wpływać na konto miasta Wieluń, gdy w rzeczywistości bazy transportowe znajdują się na terenach innych samorządów. „To mieszkańcy ponoszą koszty utrzymania infrastruktury drogowej, niszczonej przez stacjonujące na ulicach i poboczach samochody oraz przyczepy”.

Zapytaliśmy o liczby i różnicę na przestrzeni 2021 i 2022 r. Deklarację na podatek od środków transportowych składa się do 15 lutego każdego roku bądź w ciągu 14 dni od zakupu i rejestracji pojazdu. Podatek od środków transportowych jest płatny w dwóch ratach, proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego. Pełne wpływy gminy Wieluń, a także innych samorządów, poznamy dopiero po 15 września. Już teraz widać jednak, że w interesie sporo się działo.

- Przypis podatku od środków transportowych za 2021 rok na 28.02.2021 r. wynosił - 3.714.397,00 zł, natomiast przypis podatku za 2022 rok na 28.02.2022 r. wynosi - 5.300.046,00 zł – przekazał nam Radosław Urbaniak, kierownik biura burmistrza. Łatwo idzie obliczyć, że gmina Wieluń już dzisiaj jest na plusie ponad 1,5 mln zł. Jednak czy jakiekolwiek pieniądze są w stanie ugasić wizerunkowy pożar, jaki jeszcze przez wiele lat będzie ciążył na mieście, na które spadły pierwsze bomby w czasie II wojny światowej?

Dla porównania, przypis podatków od środków transportowych w gminie Wieruszów w 2021 r. to ponad 700 tys. zł. Wieluń od lat czerpie korzyści dzięki obecności "Wieltonu", bo rejestruje się tutaj wiele naczep a także zyskuje dzięki obecności firm leasingowych. 

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę