Ile szpitale zarabiają na covidzie?

POLSKA
2022-01-19 08:31

Wokół płatności szpitalom za pacjentów z dodatnim wynikiem na obecność koronawirusa narosło już wiele mitów. Ile faktycznie placówki leczące osoby chorujące na covid otrzymują pieniędzy? Dokładnie wyjaśnia to NFZ. O tę sprawę pytaliśmy także prezes wieruszowskiego PCM Eunikę Adamus.

- Za leczenie pacjenta otrzymujemy pieniądze. To zupełnie chyba normalne i żaden pacjent nie powinien być z tego tytułu zdziwiony. Nie są to kolosalne pieniądze. Pacjent, który ma różne jednostki chorobowe, w tym m.in. covid, to było to dodatkowo około 300 zł (na dzień - przyp. red), jeśli pacjent był leczony na covid - mówi prezes PCM w Wieruszowie Eunika Adamus. - Nie są to specjalne kokosy i specjalnie na tym nie zarabialiśmy. Pacjenci covidowi byli bardzo drodzy ze względu na zużycie tlenu i antybiotyków. To często osoby w bardzo ciężkich stanach.

W okresie kiedy szpital działał jako obserwacyjno-zakaźny, personel mający związek z leczeniem choroby zakaźnej miał wypłacany stuprocentowy dodatek. - Nasz personel obecnie nie dostaje tych pieniędzy, ponieważ już nie lczymy Sars-Cov-2 w Wieruszowie. Takie stuprocentowe dodatki pielęgniarki, lekarze, ratownicy otrzymywali w zeszłym roku, kiedy działaliśmy przez pewien okres w formie placówki zakaźnej - dodała Adamus.

Jak obecnie NFZ płaci szpitalom w okresie pandemii koronawirusa? Dokładnie wytłumaczone jest to przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Szpitale I i II poziomu zabezpieczenia covidowego otrzymują opłatę za dobową gotowość do udzielania świadczeń medycznych, wyłącznie dla pacjentów podejrzanych i zakażonych koronawirusem. Mowa o placówkach, które musiały przekształcić np. jeden oddział do opieki wyłącznie nad pacjentami podejrzewanymi i zakażonymi koronawirusem.

Opłata za gotowość jest rekompensatą za utracone wpływy, które szpital uzyskałby z umowy z NFZ, lecząc pacjentów na tym oddziale w normalnym trybie, w czasie poza covidowym. Wysokość rekompensaty liczona jest względem wynagrodzenia za świadczenia wypłacone tym szpitalom przez NFZ w styczniu i lutym 2020 r., czyli średniej z okresu przed pandemią.

Średnia to ponad 717 zł/dobę za łóżko.

Z kwoty rekompensaty wyłączone są koszty leków stosowanych w chemioterapii oraz leków i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego stosowanych w ramach programów lekowych, środków finansowych przekazywanych na pokrycie kosztów wzrostu wynagrodzeń lekarzy, świadczeń udzielanych przez pielęgniarki i położne oraz ratowników medycznych na podstawie Ogólnych Warunków Umów.

Szpitale I i II poziomu zabezpieczenia covidowego za każde dodatkowe łóżko (niefinansowane wcześniej w ramach umowy z NFZ) otrzymują 100 zł/dobę za dostępności tego łóżka dla pacjentów podejrzewanych i zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

Ponadto placówki II poziomu zabezpieczenia covidowego dostają środki za dostępność do respiratora dla pacjentów podejrzewanych i zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Opłata wynosi 200 zł/dobę dostępności do każdego dodatkowego respiratora, który nie jest ujęty w dotychczasowej umowie szpitala z Funduszem.

Opłaty za leczenie

Placówki I i II poziomu zabezpieczenia covidowego otrzymują 185 zł za pobyt pacjenta podejrzanego o zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Szpitale II poziomu zabezpieczenia covidowego za leczenie pacjenta z COVID-19, z uwzględnieniem poziomu jego saturacji otrzymają odpowiednio 330 zł/osobodzień w przypadku saturacji równiej lub wyższej niż 95% i 630 zł/osobodzień w przypadku saturacji poniżej 95%.

Za hospitalizację pacjentów chorych na COVID-19, którzy wymagają wentylacji mechanicznej poza oddziałem intensywnej terapii szpitale II poziomu zabezpieczenia covidowego otrzymują 1154 zł/osobodzień. W sytuacji, gdy pacjent z COVID-19 wymaga wentylacji mechanicznej na oddziale intensywnej terapii, wówczas szpitale II poziomu zabezpieczenia covidowego otrzymują od 987 zł do 5691 zł/osobodzień (wysokość środków zależy od pomnożenia wartości punktowej zgodnej z wartością określoną w załącznikach nr 1ts oraz nr 1c do obowiązującego zarządzenia Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne i świadczenia wysokospecjalistyczne i ceny za punkt równiej 1,16 zł).

Szpitale tymczasowe

Szpitale tymczasowe za dostępność łóżka dla pacjentów z COVID-19, w tym łóżka przeznaczonego dla pacjentów wymagających wentylacji mechanicznej, otrzymują 1667,79 zł/dobę.

Szpitale tymczasowe za gotowość do udzielania świadczeń w punkcie przyjęć otrzymują 18 299 zł/dobę.

Za leczenie pacjenta z COVID-19, w tym wymagającego wentylacji mechanicznej, szpitale tymczasowe otrzymują 2428 zł/osobodzień.

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę