Tugazeta

Ile policja wystawiła mandatów za brak maseczki?

Powiat Wieruszowski
2022-03-10 10:47

Policjanci w całej Polsce nadal wystawiają mandaty za niezasłanianie ust oraz nosa w przestrzeni publicznej. W Wieruszowie i okolicach mundurowi kontrolują głównie sklepy wielkopowierzchniowe. Sprawdziliśmy, ile w ostatnim czasie wystawiono mandatów oraz pouczeń. 

Od 1 stycznia do 8 marca policjanci z Wieruszowa wystawili 326 mandatów. Najczęściej są to kwoty po 20 zł. Rzecznik prasowy jednostki, asp. sztab. Damian Pawlak, potwierdził w rozmowie z nami, że najwyższy mandat w powiecie wieruszowskim wystawiono na kwotę 500 zł. W każdej sytuacji wiele zależało od decyzji policjanta.

Jak się okazuje, policja nie tylko karała, ale stosowała też pouczenia. Tych od 1 stycznia do 8 marca zanotowano 296. 

Od 1 marca Rząd zdecydował się nieco poluźnić obostrzenia. Jak jednak zaznaczono, wciąż będziemy musieli przestrzegać niektórych z nich. To m.in. zasady dotyczące noszenia maseczek, izolacji, kwarantanny dla współdomownika oraz kwarantanny przyjazdowej (dla osób bez ważnego UCC). 

Oficjalna strona rządowa gov.pl przekazuje, że maseczkę należy nosić w takich miejscach jak autobus, sklep czy kino. Obecnie nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty i szaliki nie są dozwolone.

Witryna kancelarierp.pl zauważa: stan bezprawności powszechnego nakazu noszenia maseczek utrzymywał się w okresie siedmiu miesięcy od 16 kwietnia 2020 r. do 29 listopada 2020 r. Tego dnia lukę prawną w przepisach uzupełniła ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19, uchwalona 28 października 2020 r. Na mocy nowelizacji ustawy o chorobach zakaźnych do art. 46b został dodany pkt. 13) w myśl którego w drodze rozporządzenia Rady Ministrów można ustanowić nakaz zakrywania ust i nosa, w określonych okolicznościach, miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach, wraz ze sposobem realizacji tego nakazu.

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę