Osoby cierpiące na nowotwór i inne przewlekłe choroby, wymagające fachowej opieki medycznej, znajdą odpowiednią pomoc w stacjonarnym hospicjum w Wieruszowie. Nowy oddział funkcjonuje w Powiatowym Centrum Medycznym od 1 lutego 2022 r. Obecnie są wolne miejsca. Wystarczy skierowanie na Narodowy Fundusz Zdrowia.
90% pacjentów oddziału stanowią osoby z zaawansowaną chorobą nowotworową, u których wyczerpano możliwości terapeutyczne. Mogą tutaj trafić również pacjenci, u których zbyt późno zdiagnozowano chorobę, przez co nie można wdrożyć leczenia przyczynowego.
- Naszym zadaniem jest łagodzenie objawów – przyznaje lekarz Monika Malinowska, koordynator stacjonarnego hospicjum. - Skupiamy się na leczeniu bólu, duszności, wszystkich objawów somatycznych, które pojawiają się w przebiegu choroby. Wszyscy nasi pacjenci to osoby bardzo obciążone, większość z nich zmaga się z zaawansowaną chorobą nowotworową, pozostałe 10% pacjentów to osoby posiadające inne jednostki chorobowe, ale także bardzo poważne. My nie jesteśmy w stanie wyleczyć tych chorób. Naszym zadaniem jest zapewnienie jak największego komfortu pacjentowi aż do czasu jego odejścia.
Łagodzą ból
Jak przekonuje lekarz Malinowska, w XXI wieku pacjent nie ma prawa odczuwać bólu z powodu choroby nowotworowej. - Jeżeli pojawia się duszność, my staramy się ją zwalczyć – zapewnia. - Jesteśmy na miejscu aby nad wszystkim czuwać. Nasz oddział posiada 10 łóżek. W chwili obecnej posiadamy wolne miejsca. Zajmujemy się stanami przewlekłymi, nie prowadzimy przyjęć w trybie ostrodyżurowym. Przyjmujemy pacjentów, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym. Są sytuacje, kiedy przyjmiemy pacjenta w momencie nasilenia się bólu. Jeśli ten ból zostanie opanowany, a pacjent i rodzina będą mieć taką wolę, chory może wrócić do domu. Jeżeli dochodzi do sytuacji, że pacjent np. przestaje jeść albo pić, a rodzina pomimo swojego wielkiego zaangażowania nie jest w stanie zapewnić właściwej opieki, my takiego pacjenta możemy przyjąć. Nie ma określonego limitu czasu pobytu na oddziale. W zależności od stanu zdrowia, pacjenta możemy wypisać do domu, bądź może on przebywać u nas tak długo jak to będzie potrzebne.
Psycholog i rehabilitacja
- Nasz oddział w pełni jest zabezpieczony w zaplecze personalne, jak i sprzętowe – zapewnia oddziałowa Honorata Kasztan. - W sumie pracuje tutaj 10 pielęgniarek. Każdy z naszych podopiecznych ma bardzo dobrą opiekę. Pacjent nie ma prawa cierpieć. Specyfika takiego oddziału polega na tym, aby często godnie przeżyć ostatnie chwile. Przyjmujemy osoby dorosłe, które posiadają odpowiednie skierowanie. Na oddziale dostępny jest psycholog. Jeśli jest taka potrzeba, ta osoba podejmie również rozmowę z rodziną naszego pacjenta, w razie potrzeby także po jego odejściu. Jeśli jest taka potrzeba, na oddziale odbywa się rehabilitacja. Nasze sale wkrótce będą wyposażone w nieodpłatne telewizory.
Stacjonarne hospicjum często bywa mylone z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym, gdzie pobierana jest odpłatność. Tutaj w 100% za pacjenta płaci NFZ. Personel umożliwia odwiedziny pacjentów - w reżimie sanitarnym - najlepiej pojedynczo z uwagi na panujące infekcje.
Kontakt z oddziałem: 62 78 45 519