Tugazeta

Historyczny wynik RBS z Lututowa!

Zebranie Przedstawicieli
2022-05-19 14:28

19 maja w Miejskim Ośrodku Kultury w Lututowie odbyło się Zebranie Przedstawicieli Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie. Zarząd otrzymał absolutorium. Wybrano również członków Rady Nadzorczej na kolejne lata.

Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie kolejny rok z rzędu może pochwalić się bardzo dobrymi wynikami finansowymi. Oprócz zysków, RBS stawiał na nowe produkty oraz usługi, zwiększenie mobilności oraz jeszcze lepszą obsługę klientów na terenie oddziałów zlokalizowanych w powiatach wieruszowskim, wieluńskim, sieradzkim oraz ostrzeszowskim. - 2021 r. był dla nas bardzo trudnym okresem – komentuje dla portalu tugazeta.pl prezes Zarządu Tomasz Klimecki. - Podjęliśmy szereg działań zmierzających do tego, żeby zarówno zwiększyć akcję kredytową i aby też wewnątrz organizacji znacznie obniżyć koszty. To pozwoliło nam na osiągnięcie wyniku brutto ponad 5,2 mln zł. Wynik netto to ponad 4 mln zł. Całość wyniku chcemy przeznaczyć na kapitały, tak żeby budować silny bank, któremu można zaufać i który jest przede wszystkim bezpieczny dla klienta.


Wyzwaniem dla banku, zresztą jak i dla wszystkich tego typu placówek, jest zachęcanie klientów do zakładania lokat. W lutym, kiedy wybuchła wojna na Ukrainie, mieszkańcy zaczęli masowo wypłacać gotówkę, obawiając się o swój los w przyszłości. - Oczekiwanie co do lokat jest coraz wyższe – zauważa prezes Klimecki. - W tej chwili mamy lokatę promocyjną, 3 miesięczną, na 2,5% i 6-miesięczną na 3%. Już widzimy, że to jest za mało. W ciągu najbliższych 2 – 3 tygodni będziemy mieli oprocentowanie na lokacie, które będzie na pewno nie mniejsze niż 4%. Czasy są niestabilne i jakieś źródła dochodów mogą wydawać się atrakcyjne, a jednak na lokacie są to środki, które zawsze można wyciągnąć. Jeśli gdzieś są oferowane wyższe profity z takich transakcji, również jest większe ryzyko.

Bank rozpoczął modernizację sal obsługi klienta. Taką metamorfozę przechodzi już placówka, która funkcjonuje przy głównej siedzibie RBS w Lututowie. - Stawiamy na nowoczesność. Uważamy, że bank musi być miejscem, w którym klient może wygodnie załatwić swoje wszystkie najpilniejsze potrzeby. To bank nastawiony nie tylko na zysk. Chcemy być tradycyjnie nowocześni. Dla tych, którzy chcą być obsługiwani tradycyjnie, jak najbardziej modernizujemy sale, żeby w wygodnych warunkach można było być sprawnie obsłużonym. Dla tych, którzy cenią mobilność oraz internet mamy szereg aplikacji i innych rozwiązań, tak aby „bankować” z domu, niekoniecznie w placówkach.


Od 1,5 roku RBS ma w swojej ofercie możliwość korzystania z BLIK-a. - Startowaliśmy od zera – mówi prezes Klimecki. - W tej chwili mamy 6600 osób korzystających z tej usługi. Liczymy, że za 2 lata takich klientów będzie już około 20 tys. To jest wygodne, bo dzisiaj np. możemy w ten sposób zapłacić za paczkę kurierowi, niezależnie czy przebywamy w mieście czy na terenach wiejskich.


RBS nie może się zatrzymać na sukcesach, dlatego Zarząd już wybiega w przyszłość, myśląc o kondycji w 2023 r. - Ten czas niesie ze sobą bardzo dużo zagrożeń i dzięki temu, że mamy wypracowany bardzo dobry, historyczny, wynik będziemy lepiej przygotowani na ten trudny 2023 r.Rejonowy Bank Spółdzielczy, zgodnie z deklaracją ze stycznia, wprowadza tarczę antyodsetkową. Klienci, którzy np. posiadają kredyty hipoteczne na domy i mieszkania mogą liczyć na niższą marżę. Aby dopiąć formalności należy kontaktować się z bankiem i podpisać stosowny aneks do umowy. - Od 1 kwietnia klientom instytucjonalnym w kredytach obrotowych i inwestycyjnych taką marżę obniżyliśmy o 0,5%. Przy kredytach mieszkaniowych, również to obniżka o 0,5% na najbliższy rok. Czas pokaże, jak to dalej będzie funkcjonowało. Słyszymy o propozycjach Rządu związanych z ulgami dla kredytobiorców. Jeśli Rząd wprowadzi takie uregulowania, one oczywiście też zostaną wdrożone w naszym banku. Jeżeli one okażą się jeszcze mało pomocne, to na pewno też jeszcze się nad tym pochylimy, bo my jesteśmy bankiem na dobre i złe.

Podczas Zebrania Przedstawicieli wybrano 15 członków Rady Nadzorczej. Wcześniej podziękowano wszystkim osobom, które związane były z radą w ostatnich latach. Były odznaki bankowości oraz kwiaty. - Ta współpraca przez ostatnie lata, o czym należy mówić jasno i otwarcie, była bardzo dobra. Rada wspierała nas w wielu trudnych, niełatwych decyzjach. Rada jest bardzo istotnym organem w pracach banku. Zebranie Przedstawicieli jest wielkim świętem spółdzielczości – zaznaczył prezes Klimecki.

Skład Rady Nadzorczej na kolejne lata: Andrzej Chałupka (Czastary), Grażyna Dobruchowska (Brąszewice), Józef Grzegorek (Lututów), Jacek Hareża (Czajków), Stanisław Janicki (Grabów nad Prosną), Piotr Japiński (Sokolniki), Leszek Jeziorny (Kraszewice), Marek Kapica (Złoczew), Jerzy Karsznia (Galewice), Marcin Knopek (Klonowa), Stanisław Pogonowicz (Wieluń), Hubert Stasierski (Mikstat), Dariusz Szyszka (Lututów), Czesław Warszawski (Ostrówek), Wacław Żbikowski (Wieruszów).

Autor:
RED

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę