Tugazeta

Gmina będzie się sądzić z Yetico?

WIERUSZÓW
2018-01-25 20:52
Czy gmina Wieruszów wejdzie w sądowy spór z inwestorem będącym w posiadaniu działki pod działalność przemysłową przy Alei Solidarności? Podczas sesyjnych dyskusji powraca temat zakładu „Yetico”. 
 
Od kilku lat o zamiarach inwestora związanego z produkcją kształtek styropianowych tylko słychać. Niedawno spółka potwierdziła chęć realizacji zakładu, warunkując to oczekiwaniem na zastrzyk gotówki z unijnego budżetu. Radna Małgorzata Dudka – Kos dopytywała w czwartek o to co zrobiła gmina w sprawie zamiany lokalizacji. Burmistrz Rafał Przybył odpowiadał, że prowadzono rozmowy z zarządem „Yetico”, jednak nie owocowały one oczekiwanym rezultatem. Na sesji przypominano, że to samorząd po niewypełnieniu przez inwestora zapisanych w umowie punktów będzie miał prawo pierwokupu terenu. 
 
- Rozmowy z właścicielami w sprawie tego kontrowersyjnego terenu trwają od 2015 r. - przypomina burmistrz Rafał Przybył. - Spotkaliśmy się wówczas z prezesem firmy, który podtrzymywał, że zakład będzie tam powstawał. Przez ten czas kilkakrotnie się spotykaliśmy, byłem w siedzibie spółki w Gorzowie Wlkp., komunikowaliśmy się też mailowo. Firma cały czas podtrzymuje, że będzie chciała realizować te swoje zamierzenia. Tak samo jak mieszkańcy, również mam obawy co do tego tematu. Wejście na drogę sądową i próby odzyskania gruntu to nie tylko 1,3 mln zł, które leżałoby po stronie gminy, ale także tzw. koszty ukryte, które mogą się pojawić właśnie ze strony inwestora. To m.in. przyłącza czy projekty. Nie chciałbym sam podejmować takiego ryzyka, dlatego, tak jak radni poprosili, wystąpimy do kancelarii o analizę prawną i wtedy podejmiemy ostateczną decyzję. 
 
Sprzedaż gruntu przy Alei Solidarności nastąpiła w poprzedniej kadencji samorządu. Obecnie włodarze widzą w tym miejscu osiedle mieszkaniowe, choć aby do tego doszło trzeba będzie wygrać z inwestorem, znaleźć środki na ewentualny wykup gruntów i zmienić plan zagospodarowania przestrzennego. Kilkaset metrów dalej, również przy tej ulicy, mają pojawiać się nowe domy. Prawie 1,4 mln przeznaczono na wybudowanie do działek sieci wodociągowej oraz kanalizacji sanitarnej a niedawno przeprowadzono proces scalania nieruchomości. 

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę