Geometria kół - dlaczego jest tak ważna dla pojazdów mechanicznych?

Materiał partnera
2023-09-18 15:56

Geometria kół jest bardzo ważna dla każdego samochodu. Pojazd, który ma nieprawidłowo ustawione opony, nie będzie realizował poleceń kierowcy, co w dalszej konsekwencji może doprowadzić do wypadku drogowego. Nieprawidłowa geometria może doprowadzić także do awarii układu kierowniczego i zawieszenia.

Ustawienie geometrii kół — gdzie można je wykonać?

Ustawienie zbieżności kół samodzielnie, bez odpowiedniego sprzętu i wiedzy, jest niemożliwe. Należy zgłosić się do odpowiednich zakładów, które zajmują się tego typu usługą. Jeżeli ktoś chciałby wiedzieć, gdzie takie usługi, jak ustawienie zbieżności kół w samochodzie są wykonywane, powinien wejść na https://motointegrator.com/pl/pl/warsztaty/usluga-127-ustawienie-geometrii-i-zbieznosci-kol. Na Motointegrator.com można znaleźć adresy wielu warsztatów samochodowych, jakie znajdują się na terenie całej Polski. Łącznie jest ich blisko 17000, więc każdy kierowca będzie w stanie znaleźć serwis, który znajduje się w pobliżu. W polecanych warsztatach wykonywanych jest wiele usług, które wyeliminują wszelkie usterki w samochodzie, w tym także ustawienie zbieżności. Chcąc dowiedzieć się, jaki jest koszt tego typu usługi, można skorzystać z informacji podanych na portalu i zadzwonić bezpośrednio do warsztatu. Niektóre serwisy samochodowe udostępniają bezpośrednio na swoim profilu informacje o kosztach, m.in. o cenie ustawienia zbieżności lub geometrii kół.

Geometria kół vs. zbieżność kół

Przy tej okazji należy wspomnieć także o tym, że zbieżność kół a ich geometria to tak naprawdę dwie odmienne kwestie.

Geometria kół odnosi się do ustawienia kół pojazdu, takich jak kąty nachylenia, wyważenie itp., które wpływają na stabilność i wydajność jazdy. Natomiast zbieżność kół (inaczej nazywana również "ustawieniem kół") odnosi się do procesu regulacji ustawień kół, aby były one równoległe i osi pojazdu były prostopadłe do podłoża. Zbieżność kół jest ważna dla zachowania trakcji, równomiernego zużycia opon oraz stabilności kierowania. Oznacza to, że geometria kół jest po prostu pojęciem bardziej ogólnym, a zbieżność kół zawiera się w geometrii.

Jak wykonuje się geometrię kół?

Skoro już wiadomo, że do ustawienia geometrii kół musi dojść w wyspecjalizowanych warsztatach, to czas sprawdzić, jak ten proces przebiega.

Geometrię kół ustawia pracownik warsztatu, który będzie wykonywał obrót przeciwnakrętką na drążku kierowniczym. Dochodzi do zmiany długości drążka zbieżności lub do odpowiedniego dokręcenia śruby wahacza. Ważne jest to, że każdy z tych elementów musi być luźny. Trzeba również uważać na to, żeby nie zaczęły pojawiać się na nich ślady korozji, ponieważ może to doprowadzić do zablokowania możliwości regulacji. Każdy kierowca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że parametry geometrii kół powinny być sprawdzane minimum raz w roku.

Kiedy powinno dojść do regulacji geometrii kół?

Każdy kierowca powinien być świadomy tego, że żeby zachować bezpieczeństwo jazdy, ważne jest odpowiednie ustawienie geometrii kół. Czasem może się okazać, że warsztat samochodowy będzie trzeba odwiedzić wcześniej — pomimo tego, że kontrola geometrii odbyła się w przeciągu kilku ostatnich miesięcy. Na tego typu usługę powinny zdecydować się także osoby, które znalazły się w jednej z poniższych sytuacji:

  • samochód jest po kolizji lub po wypadku,
  • w samochodzie właśnie został zamontowany komplet nowych opon,
  • auto jest po naprawie układu kierowniczego lub układu zawieszenia,
  • w momencie, kiedy auto wjechało w większą dziurę i odbiło się to na sterowności,
  • przy zauważalnym nadmiernym lub nierównomiernym zużyciu bieżnika opon.

Kierowca powinien pojawić się w warsztacie także wtedy, gdy zauważy, iż samochód ściąga na jedną stronę. Geometria sprawi, że pojazd będzie w stanie zachować odpowiedni tor jazdy. Do tego będzie można być pewnym tego, że eksploatacja ogumienia i układu kierowniczego będzie przebiegała równomiernie.

 

Autor:
Materiał nadeslany

Galeria

Komentarze

Komentarze zostały wyłączone.