Tugazeta

Galewice mówią NIE

Przygotowano stosowny projekt uchwały
2021-11-22 14:47

Rada Gminy w Galewicach formalnie zamierza sprzeciwić się zaproponowanym dwóm wariantom linii kolei dużych prędkości. Na kolejną sesję przygotowano już odpowiedni projekt uchwały. 

"Rada Gminy w Galewicach oświadcza, że w związku z trwającymi konsultacjami dotyczącymi przebiegu nowej linii kolejowej nr 86, odcinek Sieradz Północny-Kępno-Czernica Wrocławska-Wroclaw Główny, wyraża sprzeciw wobec przedstawionych wariantów W41 oraz W43 oraz opiniuje negatywnie koncepcję ich budowy przez Centralny Port Komunikacyjny sp. z o.o. linii kolejowej dużych prędkości przebiegającej przez teren Gminy Galewice" - brzmi fragment prodecowanego dokumentu. 

Jak podano w uzasadnieniu, budowa linii kolejowej dużych prędkości przebiegającej przez teren Gminy Galewice znacząco wpłynie negatywnie na tereny objęte obszarem inwestycji oraz tereny przyległe. Projektowane warianty W41 oraz W43 swoimi trasami przechodzą przez tereny gęsto zabudowane miejscowości Zataje, Brzózki, Kużaj, Kolonia Osiek oraz tereny mniej zabudowane pozostałych miejscowości. Wybór jednego z tych wariantów zdecydowanie negatywnie wpłynie na mieszkańców gminy, zmuszając ich do przesiedlenia lub zmiany funkcji terenów, które obecnie pełnią funkcję rekreacyjną, rolną lub są przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową, wpłynie też na wartość terenów okolicznych, powodując straty materialne wśród mieszkańców. Szczególnie negatywnie wpłynie wybór wariantu W41 dla miejscowości Kolonia Osiek, gdzie wariant przechodzi w dwóch miejscach, w tym przez obszary przemysłowe.

Przebieg linii powinien być planowany przez tereny odległe od skupisk ludności oraz infrastruktury komunikacyjnej, w dużej odległości od budynków mieszkalnych. Budowa linii kolejowej w miejscach zamieszkałych wiąże się z wyburzaniem istniejących budynków, przesiedleniem mieszkańców, spadkiem wartości nieruchomości, zagrożeniem dla środowiska naturalnego oraz ogromnym kosztem finansowym i społecznym dla gminy i jej mieszkańców. Warianty W41 oraz W43 przechodzą przez miejscowości mocno zaludnione, a ich przebieg negatywnie wpłynie na całą gminę, w związku z tym Rada Gminy w Galewicach wyraża sprzeciw wobec przedstawionych wariantów W41 oraz W43 oraz opiniuje negatywnie koncepcję ich budowy przez Centralny Port Komunikacyjny sp. z o.o.

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę