W okolicach Donaborowa w powiecie kępińskim, blisko granicy z powiatem wieruszowskim trwa instalacja zespołu 9 turbin wiatrowych o mocy blisko 20MW. Za realizację inwestycji odpowiada deweloper odnawialnych źródeł energii, niemiecki ABO Wind.
Niemiecki deweloper postawi swoją pierwszą farmę wiatrową w naszym kraju, dla której zabezpieczył 15-letnie gwarancje rozliczenia tzw. ujemnego salda w aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w grudniu 2019 roku. Na farmę wiatrową Donaborów w powiecie kępińskim złoży się 9 turbin Siemens Gamesa SG114 o łącznej mocy 19,8 MW.
Odpowiednie pozwolenia zostały wydane w latach 2015/16.
Jednocześnie Spółka VSB Energie Odnawialne Polska sp. z o.o. rozpoczęła przygotowania do budowy farmy wiatrowej Baranów-Rychtal w województwie wielkopolskim. W sumie zainstalowanych zostanie 11 turbin wiatrowych marki Nordex o łącznej mocy 42,6 megawatów. Uruchomienie turbin jest planowane w 2023 roku.
Pozwolenie na budowę farmy wiatrowej Baranów-Rychtal w powiecie kępińskim zostało wydane pod koniec 2019 r., a następnie oferta farmy odniosła sukces na aukcji OZE w 2020 r. Farma wiatrowa będzie mogła dostarczać wytwarzaną w sposób przyjazny dla środowiska i niedrogą energię elektryczną wystarczającą do zaspokojenia średniego zużycia energii około 36 000 gospodarstw domowych.
– Ściśle współpracujemy z gminami Baranów i Rychtal, aby budowa farmy wiatrowej przebiegała możliwie jak najsprawniej. Z niecierpliwością czekamy na współpracę i chcemy tworzyć wartość dodaną dla obu społeczności i ich mieszkańców. Chcemy zaangażować lokalną społeczność w rozwój odnawialnych źródeł energii w ich sąsiedztwie. Transformacja energetyczna w Polsce wymaga większej uwagi i szybszego tempa. Jesteśmy gotowi i chętni do pomocy w kształtowaniu zmian na przyjazną dla klimatu i efektywną kosztowo produkcję energii elektrycznej – powiedział Hubert Kowalski, prezes zarządu VSB Energie Odnawialne Polska sp. z o.o.
– Projekt farmy wiatrowej opracowaliśmy całkowicie sami od podstaw, wykorzystując turbiny wiatrowe, które niemal osiągają klasę 4 MW. Czyni to Baranów-Rychtal jedną z najnowocześniejszych inwestycji w całej Polsce, biorąc pod uwagę, że większość farm wiatrowych budowana jest obecnie z turbinami klasy 2 MW. Niestety przepisy nadal uniemożliwiają montaż wyższych i bardziej wydajnych turbin ze względu na zasadę 10H. Dla porównania przy tej samej liczbie turbin klasy 6 MW moglibyśmy wyprodukować dwa razy więcej energii elektrycznej rocznie – dodaje Andrzej Latusek, starszy kierownik ds. Inwestycji Budowlanych w VSB Energie Odnawialne Polska sp. z o.o.
PKO Bank Polski podpisał umowę na finansowanie Parku Wiatrowego Baranów-Rychtal w województwie wielkopolskim. Kwota finansowania wynosi 228,6 mln złotych.