Energetyka obywatelska w Wieruszowie

Odbyło się pierwsze spotkanie
2019-03-05 18:23

Wieruszów może zostać pierwszą gminą w Polsce, w której zacznie obowiązywać energetyka obywatelska. Spotkanie inicjujące to przedsięwzięcie odbyło się we wtorek w siedzibie Urzędu Miejskiego. 

Energetyka obywatelska w Wieruszowie to pomysł dr Anny Dyląg, eksperta Komisji Europejskiej. - Gmina ma szansę rozwinąć się w obszarze energetyki, mam nadzieję energetyki odnawialnej – przyznała w rozmowie z portalem tugazeta.pl. - Poprawi to stan jakości powietrza, zmniejszy ceny energii, która jest niezbędna do rozwoju lokalnego przemysłu, zmniejszą się rachunki za energię dla zwykłych Kowalskich, którzy obecnie czują to po swoich kieszeniach.

Dr Anna Dyląg, która jest już po zapoznawczym spotkaniu z mieszkańcami, zapowiada kolejne rozmowy i dyskusje. - Będziemy zbierać informacje od wszystkich mieszkańców, przedsiębiorców gminy Wieruszów. Będziemy rozpatrywać potrzeby wszystkich zaangażowanych, zainteresowanych osób. Na podstawie tych potrzeb zostanie stworzony plan działań dla gminy Wieruszów, w następstwie czego będziemy starać się o różnego rodzaju środki z funduszy unijnych bądź krajowych. Jest to pierwsze miasto w Polsce, które rozwija energetykę obywatelską. Wierzę głęboko, że ta inicjatywa odniesie sukces a do tego zachęci inne gminy do rozwoju energetyki poprzez partycypację społeczną. 

Do tej pory w gminie Wieruszów, przy udziale środków budżetowych samorządu, wymieniono ponad 150 kotłów na niskoemisyjne. Dzięki współpracy samorządu z ekspertką niebawem mają pojawić się tutaj przedstawiciele fundacji „Czyste Powietrze”, którzy nieodpłatnie pomogą mieszkańcom przy pisaniu wniosków o uzyskanie finansowania na OZE czy termomodernizację budynków. 

Dr inż. Anna Dyląg to przedsiębiorca z branży OZE, trener i konsultant. Jest doktorem nauk ekonomicznych, zajmuje się angażowaniem mieszkańców w procesy zarządzania energią w gminach. Ukończyła studia magisterskie z zarządzania i inżynierii produkcji (PŁ) oraz geografii (UŁ). Szeroko rozumianym doradztwem z zakresu energii odnawianej i zarządzania energią zajmuje się od 2009 r. Dr Dyląg została ekspertem Komisji Europejskiej ds. energii odnawialnej w programie Horyzont 2020, dzięki czemu ma wpływ na kształt polityki energicznej oraz realizowanych projektów w Europie. 

(PaH)

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę