Tugazeta

Dziwne światła nad Wieluniem, Wieruszowem i Kępnem

REGION
2022-08-03 11:07
Dziwne światła nad Wieluniem, Wieruszowem i Kępnem

We wtorkowy wieczór około godz. 22.00 na niebie pojawiały się niecodzienne jasne "kule". Punkty rozbłyskały co kilka chwil, dzieląc się na kilka mniejszych. Do redakcji portalu tugazeta.pl dotarły sygnały m.in. z Kuźnicy Skakawskiej oraz Osieka. 

Jak już informowaliśmy kilka razy, w naszym regionie regularnie latają samoloty F16 i F15. Do znanych już myśliwców mają dołączyć kolejne - F22. Wspomniane efekty świetlne są związane z flarami. Co to takiego? Jak informuje portal Defence24, zadaniem odpalanych flar jest wytworzenie źródła promieniowania podczerwonego (o określonym zakresie widma), powodującego przekierowanie głowicy pocisku przeciwlotniczego naprowadzanego w podczerwieni z promieniowania generowanego przez silniki samolotu na promieniowanie generowane przez naboje zakłócające. Obecnie na samolotach transportowych produkcji „zachodniej” najczęściej stosowane są naboje o wymiarach 1x1x8 cali, typu M-206, M-211 i M-212 (zawierające mieszankę magnezowo-teflonową bądź folię aluminiową o dużej prędkości spalania), ładowane do wyrzutników typu AN/ALE-47.

Myśliwce prowadzące ćwiczenia nie są widoczne na ogólnodostępnych radarach lotniczych. Nie stanowią też żadnego zagrożenia dla naszych mieszkańców. Śpijcie spokojnie. 

Tak wygląda ten efekt widziany z ziemi...

 

Autor:
RED

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę