Tugazeta

Dzieci z Galewic dla dzieci z Ukrainy

Zebrano 6100 zł podczas koncertu charytatywnego
2022-03-13 21:15

Charytatywny koncert pomocy oraz solidarności z Ukrainą odbył się w niedzielne popołudnie w Galewicach. Podczas wydarzenia zatytułowanego "Dzieci Dzieciom" miejscowa sala Ochotniczej Straży Pożarnej dosłownie pękała w szwach. Obok występów i ważnych słów wsparcia zebrano do puszek 6100 zł. 

Z inicjatywą organizacji koncertu wyszedł Zespół Szkolno - Przedszkolny z Galewic. - Był to wyraz solidarności naszej młodzieży, naszych uczniów z kolegami i koleżankami z Ukrainy - przyznaje dyrektorka Izabela Zimoch - Piaskowska. - Już wcześniej przyjęliśmy do naszej szkoły dzieci z Ukrainy. Mamy dwie dziewczynki, są również chłopcy i dziewczynki w przedszkolu. Oni dobrze się adaptują. Mamy nieco wzajemne trudności językowe, ale jesteśmy tez przygotowani na to, że wkrótce dotrze do nas większe grono dzieci ze wschodu. Póki co prowadzimy zapisy, aby wiedzieć, ile tych dzieci dokładnie będzie, tak aby zapewnić im godne warunki. Nasi starsi nauczyciele komunikują się w języku rosyjskim, który jest zbliżony do ukraińskiego. Myślę, że damy radę. Będziemy poszukiwać różnych dróg do rozwiązania tych kłopotów. 

To odpowiedź na bestialską wojnę. Był to zwyczajny odruch serca - przyznaje nauczycielka Katarzyna Spólna. - Dorośli, rodzice, dziadkowie, przekazują różne dary, natomiast dzieci mogą zaśpiewać, zatańczyć, powiedzieć wiersz. Dzieci przygotowały także kotyliony w ukraińskich barwach. Jesteśmy bardzo zadowoleni z takiej frekwencji. Jednocześnie mamy nadzieję, że ta lekcja wychowawcza dla dzieci będzie dobrym zaczątkiem w ich sercach. Dla dorosłych to sygnał, że należy obudzić czasami nasze sumienia z letargu, że musimy wspólnie stanąć i mówić wojnie nie! 

Pod wrażeniem występów i przygotowania był Piotr Kołodziej, wójt gminy Galewice. - Bardzo dobry koncert, wypływający wprost z serca i ukazujący tą miłość, którą dzisiaj ukazujemy. Po sieci krąży taki wpis, w którym podaje się, że my dziś dla Ukrainy robimy to, czego nie zrobiono dla Polski w 1939 r. Gdyby wówczas tak się stało, myślę, że losy Polski i świata potoczyłyby się w innym kierunku. Uważam, że wielka miłość i wielka dobroć potrafią skruszyć każde działo. 

Obecnie na terenie gminy Galewice zarejestrowano 100 uchodźców z Ukrainy. Ta liczba może być jednak znacznie większa, bo rejestracja ciągle trwa. - Cały czas prosimy mieszkańców, którzy przyjęli takie osoby do siebie, aby nas o tym sprawnie poinformować - mówi wójt Kołodziej. - To pozwoli m.in. na organizację zajęć szkolnych oraz różnej pomocy. Do Łodzi cały czas docierają pociągi z uchodźcami. Mam wiadomość od wojewody, że ci ludzie będą kierowani dalej do gmin. My również ze swojej strony organizujemy miejsca pobytu. 

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę