Tugazeta

Droga będzie nowa, ale niecała

Gmina Czastary
2022-05-21 10:18
Droga będzie nowa, ale niecała

Gmina Czastary wkrótce przebuduje kolejną drogę. Będzie to 14 odcinek, mając na względzie realizowaną kompleksowo budowę 13 dróg z dofinansowaniem z "Polskiego Ładu". Tym razem chodzi o ponad 500-metrowy odcinek w Przyworach.

- W tym przypadku pozyskaliśmy środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych - opowiada wójt Dariusz Rejman. - To kwota, już po przetargu, wynosząca 306 tys. zł. Jest to odcinek, który liczy dokładnie 522 m. Szerokość pasa drogowego to około 5,5m. Na ten odcinek mieszkańcy też czekali latami. Termin wykonania zadania wyznaczono do października bieżącego roku. Przy okazji trwających prac mam bardzo dużo zapytań, dlaczego te drogi a nie inne są budowane. Priorytetem są, były i będą te odcinki dróg gdzie mieszkają ludzie, gdzie są gospodarstwa, posesje. Teraz taką szpilą w moim sercu jest miejscowość Jaśki. Ta miejscowość otoczona jest pięknym lasem, ale dojazdu praktycznie nie mają w ogóle. Bardzo szczegółowo zbadaliśmy granice tej drogi, która w tej chwili wiedzie do miejscowości. Okazuje się, że formalnie tam nie ma żadnej drogi. Dlatego też nie mogliśmy wpisać tego odcinka do realizacji w ramach "Polskiego Ładu". Tam nie ma drogi, są za to granice lasów, granice właścicieli gruntów. W tej chwili poszukujemy najkorzystniejszych rozwiązań aby pozyskać działkę pod budowę tej drogi. Wówczas na pewno będziemy się starać o przebudowę.

Przy okazji tej problematyki pojawiają się kolejne drogowe absurdy. Podczas budowy odcinka w Przyworach nie uda się położyć nawierzchni bliżej skrzyżowania z Nalepą. Okazuje się, że odcinek ponad 100 metrów należy do Lasów Państwowych. - Nie dalej jak 2 dni temu byłem na spotkaniu w Przedborowie, czy może uda się połączyć jakąś partycypację w kosztach. Mamy zapewnienie, że możemy tę drogę naprawić. Nie możemy budować na niewłsnym gruncie, bo Regionalna Izba Obrachunkowa nas z tego rozliczy.

Ten sam problem dotyczy jednego z odcinków w gminie Galewice. Dokładnie chodzi o łącznik Niwiska - Osowa - trasa S8. Gmina od lat nie potrafi rozwiązać problemu.

Autor:
rd

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę