Tugazeta

Droga będzie droższa. Hałas na sesji

WIERUSZÓW
2018-02-01 11:05
Sprawa związana z przetargiem na drogę relacji Augustynów – Lututów stała się zarzewiem konfliktu podczas sesji Rady Powiatu Wieruszowskiego. 
Na samym początku posiedzenia radny Jerzy Przybył z PiS domagał się zdjęcia z porządku obrad uchwały w sprawie drogi i przeprowadzenie debaty. W nawiązaniu do jego słów starosta Andrzej Szymanek utrzymywał, że debata będzie miała miejsce na sesji. Ostatecznie przewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie dwa wnioski, w którym przepadła propozycja radnego opozycji.
 
Powodem kolejnego konfliktu wśród radnych powiatowych było ostatnie rozstrzygnięcie przetargowe na realizację odcinka drogi w gminie Lututów. Całe zadanie, łącznie z nadzorem inwestorskim, ma kosztować ponad 2,1 mln zł a dotychczas w budżecie zapisano 1,7 mln zł. Przebudowa drogi będzie zatem droższa o 420 tys. zł niż wcześniej zakładano. - Jest was większość i przegłosujecie pewne sprawy, panie przewodniczący, to świadczy tylko o was – grzmiał Jerzy Przybył. - O was, że jesteście nieodpowiedzialni, bo tak nie powinno się robić. 
 
Po dość długich wyrzutach i po słowach o tym że społeczeństwo rozliczy rządzących, głos w sprawie zabrał przewodniczący. - Proszę używać ocen fachowych a nie straszyć pozostałych radnych – odpowiadał Andrzej Żóraw. - Każdy radny był wybrany przez swój okręg wyborczy, każdy radny podnosi odpowiedzialność przed wyborcami i wyborcy go rozliczą a nie akurat radny siedzący tutaj na sali. Radny Przybył nie będzie oceniał pozostałych 17 radnych. 
 
Radna Prakseda Kupietz z Komisji Budżetu i Finansów przypominała, że wszystko w ostatnim czasie podrożało. - Mamy coraz mniej firm, które chcą pracować na takich krótkich odcinkach, niedługo może w ogóle ich zabraknie i nic nie zrobimy. Jeżeli głosowaliśmy to nie tylko dlatego, że jesteśmy z tego klubu, tylko dlatego że cały powiat jest nasz. Nie jest to wycinek z mojego regionu, z pana regionu, powiat to jest całość, to jedna wielka rodzina, potrzeby są wszędzie. 
 
Ostatecznie większość koalicyjna przegłosowała zaproponowane zmiany w budżecie. Brakującą kwotę na drogę Augustynów – Lututów zasilą środki zmniejszone z wydatków PZD (220 tys. zł) oraz bieżące wydatki starostwa (200 tys. zł). Radny Zygmunt Ślęzak zauważył, że w tej sytuacji do przebudowy drogi powinna się dołożyć gmina Lututów, która chwali się o planowanej inwestycji. 

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę