Dom do 70 m? na nowych zasadach

Materiał partnera
2022-02-15 18:45

Program Polski ład wprowadził nie tylko wiele zmian w sposobie obliczania podatku dochodowego i składek ZUS, ale również w sferze mieszkaniowej. Od 3 stycznia 2022 roku możliwe jest wybudowanie domu o powierzchni nieprzekraczającej 70 m² powierzchni zabudowy bez uzyskania pozwolenia na budowę.

Projekt domu

Nowe zasady budowania domów do 70 m² powierzchni zabudowy nie pozostawiają wątpliwości - chcąc uniknąć formalności związanych z wzniesieniem takiego budynku, należy zadbać, aby:

  • miał on jedną lub dwie kondygnacje,
  • powierzchnia zabudowy w obrysie parteru nie wykraczała poza 70 m²

Przepisy dopuszczają również zwiększenie powierzchni użytkowej, jednak nie więcej niż do 90 m². Dodatkowe obwarowanie dotyczy bryły budynku - ze względu na zwiększenie bezpieczeństwa konstrukcji, powinna być prosta, najlepiej oparta na planie kwadratu lub prostokąta, wykończona dwu lub czterospadowym dachem kopertowym. Takie projekty domów można znaleźć na https://www.mgprojekt.com.pl/projekty-domow-do-70-m2. Zasady te dotyczą zarówno domów całorocznych, jak i domów letniskowych. W przypadku tych drugich, zmiana jest bardzo korzystna, ponieważ jak dotąd domy te mogły mieć powierzchnię jedynie 35 m².

Działka

Przepisy określają jasno nie tylko wielkość powierzchni użytkowej domu, ale również powierzchnię działki, na której można postawić taki budynek. Przede wszystkim, na podstawie zgłoszenia możliwe jest wybudowanie domu wolnostojącego, a więc takiego, który nie styka się żadną ze ścian z innym budynkiem mieszkalnym. Według ustawy, na każde 500 m² działki może przypadać jeden budynek do 70m² powierzchni zabudowy. Nie oznacza to jednak, że dom nie może stanąć na mniejszej działce - powyższe ograniczenie ma charakter normatywny i służy jedynie temu, aby nie stawiać zbyt wielu domów na niewielkiej powierzchni. Zatem dysponując działką o powierzchni 1000 m², można wybudować dwa domy do 70 m² powierzchni zabudowy.

Formalności

Głównym założeniem wprowadzonych zmian jest znaczne uproszczenie formalności związanych z budową. Przed rozpoczęciem budowy należy postarać się o projekt domu wykonany przez profesjonalnego architekta. Konieczne jest również skorzystanie z usług geodety, który wytyczy plac pod dom. Inwestor nie musi starać się o pozwolenie na budowę, jednak musi złożyć zawiadomienie dotyczące rozpoczęcia budowy do organów nadzoru budowlanego i architekta nadzorującego prace budowlane.

Kolejne formalności należy spełnić po zakończonej budowie. Wówczas swoją opinię ponownie powinien wydać geodeta, który sporządzi inwentaryzację powykonawczą. Będący jej efektem dokument stanowi załącznik do zawiadomienia o ukończeniu budowy, które inwestor składa do właściwego organu administracji budowlanej. Zawiadomienie to powinno być uzupełnione również o oświadczenie architekta dotyczące zgodności wykonania budynku z przepisami technicznymi i projektem, a także oświadczenie o dokonaniu pomiarów powierzchni użytkowej.

Czy warto?

Celem wprowadzenia zmian było przyspieszenie budowy niewielkich domów, które mają poprawić warunki mieszkaniowe tysięcy rodzin. Dla kogo dom do 70m2 bez pozwolenia? Z pewnością dla inwestorów, którzy nie dysponują dużym budżetem zarówno na budowę, jak i późniejsze utrzymanie budynku, oraz dla tych chcących postawić nowy dom w zaledwie kilka miesięcy. Co do zasady, wolnostojące, jednorodzinne budynki mieszkalne nie powinny bowiem generować zbyt wysokich kosztów ogrzewania i utrzymania.

To, co jest największą zaletą budowania domów do 70 m2, specjaliści uznają również za wadę. Brak konieczności zaangażowania kierownika budowy, a więc osoby kontrolującej budynek pod względem technicznym, może skutkować błędami wpływającymi na bezpieczeństwo użytkowania. Ustawa zniosła również przymus uzyskania zgody sąsiadów na budowę domu - inwestor nie musi ubiegać się o wydanie prognozy oddziaływania nowego domu na sąsiednie działki, w związku z tym sąsiedzi nie mogą nie zgodzić się na realizację nowej inwestycji. Opinie właścicieli sąsiednich domów przestały mieć znaczenie, co może prowadzić do potencjalnych konfliktów w przyszłości.

Ile kosztuje budowa domu?

Brak uzyskania pozwolenia na budowę i konieczności zaangażowania wielu specjalistów znacznie obniża koszty budowy domu. Szacuje się, że niewielka powierzchnia oraz prosta konstrukcja pozwalają na wybudowanie domu za około 130 tys. zł przy założeniu, że będzie to budynek parterowy, lub od 170 do 210 tys. zł za budynek dwukondygnacyjny. Jest to orientacyjny koszt wybudowania domu w stanie surowym, który może ulec zmianie w zależności od ceny zakupu wybranych materiałów budowlanych i wysokości wynagrodzenia firmy budowlanej. Do tej ceny należy doliczyć również koszty związane z wykończeniem budynku i jego umeblowaniem, a także zakupem działki, jeśli inwestor nie posiada ziemi pod budowę na własność. Ostatecznie jednak oszczędności są spore - w porównaniu z mieszkaniem o podobnym metrażu, zlokalizowanym w budynku wielorodzinnym, można zyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

 

Galeria

Komentarze

Komentarze zostały wyłączone.