Dodatkowe karetki, ale nie u nas

ŁÓDZKIE
2021-05-12 07:39

Od 1 maja 2021 r. w województwie łódzkim z inicjatywy wojewody łódzkiego rozpoczęły funkcjonowanie 4 dodatkowe, całodobowe, podstawowe zespoły ratownictwa medycznego.

Na mój wniosek Minister Zdrowia Adam Niedzielski podjął decyzję o ulokowaniu na terenie województwa łódzkiego 4 dodatkowych zespołów ratownictwa medycznego. Dodatkowe zespoły staną w Łodzi, Brzezinach, Zelowie i Drzewicy. Dzięki pozyskaniu finansów z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 do końca roku na ten cel przeznaczymy prawie 3,8 mln zł – mówił na dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda łódzki, Tobiasz Bocheński.

Dodatkowe miejsca stacjonowania karetek to przede wszystkim większe bezpieczeństwo mieszkańców województwa. Skraca się czas oczekiwania na służby medyczne, które obecnie są o wiele bardziej obciążone ze względu na pandemię - zaznaczył Krzysztof Janecki, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

Marszałek województwa łódzkiego, Grzegorz Schreiber podkreślił, że ratownictwo medyczne to zawód wyjątkowego zaufania, cieszący się wielkim szacunkiem. Podziękował także WSRM za gigantyczną pracę wykonaną w czasie epidemii.

Województwo łódzkie będzie miało również 9 nowych, doskonale wyposażonych ambulansów. Łączna kwota to 4 711 752, 66 z czego 4 500 000 dofinansowania w ramach Projektu nr POIS.09.01.00-00-0389/20 pn.. „Zakup ambulansów wraz z wyposażeniem oraz zakup środków ochrony indywidualnej i środków do dezynfekcji dla Zespołów Ratownictwa Medycznego” w ramach działania 9.1 Infrastruktura ratownictwa medycznego oś priorytetowa IX Wzmocnienie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, 211 752, 66 zł wkład własny. W ramach projektu zakupiono również środki ochrony indywidualnej i środki do dezynfekcji.

Od początku pandemii infrastruktura łódzkiego WSRM zwiększyła się o 43 nowe karetki.

W powiecie wieruszowskim w ciągu dnia stacjonują dwie karetki typu „P”. Po 20.00 dyżuru nie pełni ZRM w Sokolnikach. Wówczas do pacjentów muszą wyjeżdżać inne ZRM ze Złoczewa, Wielunia, Kępna bądź Kluczborka. Pomimo starań władz PCM i powiatu, wojewoda nie zwiększył choćby o kolejne 12-godzin (wieczorem i w nocy) stacjonowanie zespołu w Sokolnikach. Coraz częściej, szczególnie w okresie pandemii, do pacjentów jako pierwsi docierają strażacy, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje do udzielania pierwszej pomocy. Niestety wozy strażackie nie mogą transportować pacjentów, dlatego zawsze funkcjonariusze KP PSP oczekują na przyjazd ZRM bądź śmigłowiec LPR.

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę