Dlaczego adaptogeny stają się tak popularne?

Materiał Partnera
2022-09-24 10:54
Dlaczego adaptogeny stają się tak popularne?

 

Adaptogeny to dziś jedno z najbardziej popularnych haseł wśród osób, które interesują się zdrowym stylem życia. Czy to oznacza, że są kolejnym trendem, który przeminie, gdy pojawi się coś nowego? Nic na to nie wskazuje, ponieważ sam termin „adaptogeny” jest już dość stary, natomiast rośliny, które się do nich zaliczają, znamy jako ludzkość od setek lat. Skąd więc ich dzisiejsza popularność i jakie korzyści mogą nam przynieść?

Adaptogeny – co to za substancje?

Jak wspomnieliśmy nazwa „adaptogeny” nie jest niczym nowym. Zaproponowali ją już siedemdziesiąt lat temu rosyjscy naukowcy, testujący substancje, które mogłyby wspomóc fizyczną i psychiczną wydolność robotników, żołnierzy czy kosmonautów. Nie chodziło oczywiście o toksyczne używki, tylko o środki, które będą pobudzały w naturalny sposób pobudzały organizm do prawidłowej pracy.

Na terenach Rosji rosną dwie rośliny, które uznawane są obecnie za adaptogeny. Jest to tarczyca bajkalska oraz różeniec górski. Obie wykształciły zdolność do przetrwania w warunkach uznawanych za skrajnie nieprzyjazne dla życia. Takich roślin na całym świecie jest znacznie więcej. Występują na jałowych glebach Indii i Azji Południowej (ashwagandha, shatavari, gotu kola) i w wysokich górach Ameryki Południowej (korzeń maca).

Ludzie od dawna podejrzewali, że substancje zawarte w tych wyjątkowych roślinach mogą być przydatne również dla ludzkiego organizmu. Wiele z nich zajmuje honorowe miejsce w medycynie naturalnej, np. w ajurwedzie, czy medycynie chińskiej.

Co ciekawe, współczesne badania potwierdzają korzystny wpływ adaptogenów na różne procesy zachodzące w naszym ciele. Rośliny poddawane są bowiem nieustannym testom i naukowcy wciąż odnajdują ich nowe właściwości. Rosnąca świadomość ludzi, dotycząca zdrowia, sprawia, że adaptogeny stają się dziś sprzymierzeńcem w holistycznym podejściu do naszej kondycji psychicznej i fizycznej.

Jak działają adaptogeny?

Jest wiele cennych dla zdrowia roślin, ale nie każdą nazywamy adaptogenem. Musi on bowiem spełniać kilka istotnych warunków, którymi są:

  • Nietoksyczność – adaptogeny nie wywołują negatywnych skutków ubocznych dla zdrowia ani nie uzależniają;
  • Wspomaganie działania całego organizmu w warunkach stresogennych. Adaptogeny nie powodują wyczerpania, więc mogą być stosowane długofalowo.
  • Regulowanie pracy organizmu – adaptogeny nie stymulują, lecz optymalizują i normalizują naturalne funkcje organizmu, przywracając jego pracę do równowagi.

Adaptogeny i ich działanie przeciwstresowe

Wspólną i najważniejszą cechą adaptogenów jest ich wspieranie odporności na stres różnego pochodzenia. Jak wiadomo, może mieć on podłoże zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Dla organizmu stresem są różne czynniki, takie jak np.:

  • Przemęczenie;
  • Brak snu;
  • Zwiększony wysiłek fizyczny lub umysłowy;
  • Brak ruchu/siedzący tryb życia;
  • Dieta bogata w wysoko przetworzoną żywność;
  • Ekspozycja na promieniowanie UV czy zanieczyszczenia powietrza;
  • Stres oksydacyjny (zaburzona równowaga pomiędzy ilością wolnych rodników a utleniaczami), który przyspiesza starzenie się organizmu, degenerację komórek i powstawanie wielu chorób.

Jaki adaptogen będzie najlepszy dla Ciebie?

Adaptogeny mają podobne działanie, ale różnią się zawartymi substancjami, dlatego wywierają szczególny wpływ na działanie poszczególnych układów:

  • Ashwagandha – normalizuje pracę układu nerwowego i hormonalnego, wpływa na poprawę funkcji poznawczych w mózgu, samopoczucia i jakości snu. Reguluje pracę układu hormonalnego, wspiera działanie tarczycy przy niedoczynności.
  • Różeniec górski – poprawia pamięć, koncentrację i efektywność procesów myślowych.
  • Gotu kola – usprawnia pracę układu krwionośnego, przyspiesza regenerację organizmu i gojenie się ran. Wpływa na poprawę funkcji kognitywnych.
  • Korzeń maca – wpływa na wzrost libido oraz płodności u kobiet i mężczyzn.
  • Shatavari – reguluje poziom estrogenów i cykl menstruacyjny, hamuje wahania nastroju, zmniejsza dolegliwości bólowe. Wspomaga płodność.
Autor:
Materiał Partnera

Galeria

Komentarze

Komentarze zostały wyłączone.