Czy klimakterium można przechodzić bezobjawowo?

Materiał Partnera
2021-07-07 08:20

Klimakterium to taki okres w życiu kobiety, gdy pojawiają się niechciane dolegliwości powodujące dyskomfort. Czy jednak zawsze tak jest? Czy każda pacjentka zgłasza się do lekarza z dokładnie tymi samymi, niepokojącymi symptomami? To, co warto wiedzieć o przekwitaniu, to że każda osoba z macicą przechodzi je nieco inaczej. Warto poznać więc charakterystyczne zmiany, jakie mogą być zauważalne w codziennym funkcjonowaniu oraz dowiedzieć się, czy konieczna jest wizyta u lekarza?

 Dlaczego pojawia się klimakterium?

Klimakterium nie u każdej kobiety występuje w tym samym wieku. Czasami przekwitanie zaczyna się stosunkowo wcześnie, innym razem trzeba na nie poczekać nawet do 55. roku życia. Jest natomiast nieuchronne, ponieważ aktywność pęcherzyków jajników w końcu zostaje zatrzymana. Tak naprawdę menopauza to czas, kiedy kobieta staje się bezpłodna i ustaje comiesięczne krwawienie. Następuje też zmiana związana z produkcją kobiecych hormonów, przez co organizm początkowo ma problem z przystosowaniem się do nowej sytuacji. Zanim jednak miesiączki znikną całkowicie, początkowo stają się nieregularne, a niekiedy po prostu skąpe. Kobieta powinna szczególnie uważać, ponieważ nie wie dokładnie, kiedy pojawi się moment bezpłodności. Tymczasem ciąża jest niewskazana

Klimakterium – czy zawsze zauważalne są objawy?

Bywają sytuacje, w których kobiety początkowo nie dostrzegają tego, że właśnie zaczęła się u nich menopauza. Niekiedy jest to związane z występowaniem innych chorób, które dają podobne objawy. Pacjentka nie jest w stanie rozróżnić, co jest przyczyną takiego stanu. Warto jednak pamiętać, że przekwitanie trwa często bardzo długo i na przestrzeni lat w końcu wystąpią charakterystyczne dolegliwości. Na pewno zdarzają się jednak takie przypadki, gdy kobieta szczególnie nie skarży się na złe samopoczucie. W dużej mierze jest to związane z tym, jaki styl życia prowadzi oraz czy przyjmuje leki hormonalne.

Menopauza – objawy, które występują najczęściej

Lista często występujących objawów klimakterium jest bardzo długa. Należy jednak pamiętać, że ich powtarzalność jest różna i każda kobieta przechodzi ten okres zupełnie inaczej. Zdecydowanie najczęściej pojawiającymi się symptomami przekwitania są uderzenia gorąca i towarzyszące im zmiany nastroju. Samopoczucie psychiczne jest dla nas bardzo ważne, dlatego dobrze jest uzbroić się w cierpliwość i zrozumieć, że w tym okresie jest to zależne od zaburzeń hormonalnych.

Jakie inne dolegliwości warto też wskazać? Są to między innymi problemy ze snem, zimne poty, bóle głowy, problemy z koncentracją czy przybieranie na wadze. Czasami kobiety skarżą się nawet na problemy skórne – cera staje się odwodniona, powstają nowe zmarszczki i bruzdy. Konieczne bywa stosowanie kosmetyków mocno nawilżających i przeciwstarzeniowych bogatych w kolagen i kwas hialuronowy. 

Czy konieczna jest wizyta u lekarza?

Jeżeli objawy zaczynają być szczególnie dokuczające, nasilają się lub nie ustępują przez dłuższy czas, dobrym wyjściem może być kontakt z lekarzem. Udając się na wizytę u specjalisty, pamiętajmy, aby powiedzieć o wszystkich niepokojących symptomach. Niektóre dolegliwości nie są oczywiste i może okazać się, że potrzebne jest leczenie hormonalne. Niektóre kobiety przechodzą nawet przez depresję, która spowodowana jest właśnie przez obecne zaburzenia hormonalne. Warto pozostawać pod opieką lekarza, który w razie konieczności będzie interweniował.

Nie należy również wstydzić się tego, że niektóre dolegliwości klimakterium są na tyle uporczywe, że potrzebujemy skorzystać z pomocy. Leczenie farmakologiczne to nie jedyna opcja. Czasami specjalista zaleca zmianę codziennego trybu życia, która opiera się na dostarczaniu organizmowi niezbędnych składników (poprzez dietę i suplementy), aktywności fizycznej oraz zwiększeniu godzin przeznaczonych na sen. W ten sposób możliwe jest złagodzenie niektórych objawów lub nawet całkowite ich wykluczenie. Nawet napary ziołowe bywają pomocne – na przykład przy częstych uderzeniach gorąca.

Galeria

Komentarze

Komentarze zostały wyłączone.