Tugazeta

Coraz wyższe opłaty za żłobki i przedszkola. Petycja w Galewicach

Gmina Galewice
2022-09-21 10:06
Coraz wyższe opłaty za żłobki i przedszkola. Petycja w Galewicach

Polacy muszą zaciskać pasa i wytrzymywać kolejne podwyżki. Rosnąca inflacja i szalejące ceny nośników energii już widać na samym dole, czyli w gminach, które najczęściej mają kontakt z mieszkańcami. Przykładem może być petycja rodziców w sprawie zbyt wysokich opłat za wyżywienie i pobyt dzieci w Klubie Malucha "Bajkowy Kącik" w Galewicach. 

Wysokie kredyty, wyższe rachunki za paliwo, drożyzna w sklepach, szalejące ceny w składach opału oraz rosnące wydatki codziennego życia dają się mocno we znaki także mieszkańcom regionu. Do Rady Gminy w Galewicach wpłynęła petycja dotycząca opłat za pobyt i wyżywienie dzieci w niedawno co uruchomionym Klubie Malucha. 

Zgodnie z podjętymi w 2021 roku uchwałami miesięczna opłata za pobyt dziecka w klubie dziecięcym w wymiarze do 10 godzin dziennie wynosiła 300 zł, a maksymalna opłata za dzienne wyżywienie dziecka 6,50zł.

31 sierpnia 2022 roku dobiegł końca projekt, na podstawie którego Gmina Galewice otrzymała dofinansowanie na funkcjonowanie klubu. W ramach dofinansowania część opłat w klubie pokrywana była z tych środków. 1 września konieczne więc było ustalenie wysokości odpłat za pobyt i wyżywienie w klubie z uwzględnieniem braku dofinansowania ze środków zewnętrznych. 26 lipca 2022 roku podjęta została więc uchwała, która wprowadza opłaty w wysokości 500 zł miesięcznie za pobyt dziecka oraz maksymalnej opłaty za wyżywienie w wysokości 9 zł za całodzienne wyżywienie dziecka w klubie dziecięcym utworzonym i prowadzonym przez gminę Galewice.

Zaproponowana opłata za pobyt dziecka w klubie dziecięcym ustalona została na podstawie analizy sytuacji (liczby dzieci, godzin otwarcia i kosztów funkcjonowania klubu), w oparciu o jego budżet za okres od 1 września 2021 roku do 31 maja 2022 roku.

Z kalkulacji ekonomicznej, przy założeniu 20 dni pobytu dziecka, w miesiącu do 10 godzin dziennie wynika, że koszt pobytu jednego dziecka w klubie wynosi: 1.960,30 złotych miesięcznie. Na podaną kwotę składają się koszty bezpośrednio związane z pobytem dziecka w klubie takie, jak: wynagrodzenia pracowników i świadczenia pochodne, zakup materiałów plastycznych i pomocy dydaktycznych, zakup materiałów i wyposażenia klubu, w tym zabawek, zakup energii elektrycznej, wody, ogrzewania, koszty zajęć dodatkowych, wywozu śmieci i odprowadzania ścieków, koszty środków czystości i środków do dezynfekcji, zakup usług zdrowotnych i szkoleń pracowników.

Uchwała w tej sprawie nie została jeszcze podjęta, ale jest już stanowisko Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Jak czytamy w przygotowanej odpowiedzi, gmina Galewice nie dysponuje w budżecie wolnymi środkami finansowymi, które pozwoliłyby na pokrycie pełnych kosztów utrzymania klubu dziecięcego. W obecnej sytuacji Gmina Galewice nie może sobie pozwolić na obniżenie dochodów budżetowych w tym zakresie.

Autor:
RED

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę