Tugazeta

Co z tymi drogami? Komentuje starosta

WIERUSZÓW
2022-03-08 14:19

Rozmowa ze starostą wieruszowskim Stefanem Pietrasem na temat dróg w Jutrkowie i Teklinowie. Poruszamy kwestię odcinka drogi relacji Galewice – Głaz, zahaczamy o gminę Lututów oraz Łubnice.

Co uzgodniono z mieszkańcami Jutrkowa w sprawie remontu drogi?

Nasze możliwości finansowe są uzależnione od tego, jakie dofinansowania dostaniemy w ramach złożonych już przez nas wniosków. Na temat potrzeb na drogach nie dyskutuję, bo one są, i to są bardzo duże na terenie powiatu wieruszowskiego. Dla Jutrkowa ustaliliśmy w ten sposób, że na pewno zlikwidujemy tę uciążliwość związaną z przepustem. To w ciągu 1,5 miesiąca musimy wykonać, bo faktycznie jest tam niebezpiecznie. Chcemy, w zależności od możliwości, jakie będą, nie tylko finansowe, ale i pogodowe, poprawić przejezdność tej drogi oraz zlikwidować największe uciążliwości. Jest jeszcze sprawa bezpieczeństwa, przeprowadzenia tam chodnika, który ochroniłby pieszych i rowerzystów. To na pewno od ręki się nie stanie, ale przygotowujemy się finansowo, jak i dokumentacyjnie. W pierwszej kolejności mostek i dziury.

A kiedy czas na kompleksową przebudowę drogi w Teklinowie? Czy odcinek w Jutrkowie również jest ujęty we wniosku w ramach „Polskiego Ładu”?

Odcinek, o którym mówimy, nie znajduje się we wniosku do „Polskiego Ładu”. Składaliśmy na Teklinów, a ta część nie zmieściła się z uwagi na możliwości wielkości dofinansowania. Będziemy to przygotowywać w kolejnym momencie, w zależności od tego, jak wypadną rozstrzygnięcia. W tym momencie musimy usunąć pewne uciążliwości i przygotować się na następne rozdania. Zresztą, w przyszłym naborze chcemy postawić na remont wielu odcinków dróg.

O jakie aktualnie drogi zabiegacie w ramach tych programów?

Pierwszy wniosek – do 5 mln zł – to droga relacji Galewice – Głaz, odcinek ul. Staszica. Najbardziej zależy nam na pozyskaniu dofinansowania na drogę Lututów – Świątkowice, bowiem już trzeci raz próbujemy otrzymać pieniądze na przebudowę. Najpierw składaliśmy wniosek do wojewody, później do „Polskiego Ładu”. To faktycznie fatalna droga. Tutaj bardzo liczmy na wsparcie. Trzeci wniosek z tej edycji to droga Rzepisko – Łubnice. Te odcinki dróg obecnie wymagają największego zaangażowania. W ramach kolejnej możliwości, na tzw. obszary po PGR – wniosek do 8 mln zł – dotyczy Teklinowa, drugi wniosek – do 2 mln zł – to Huta w gminie Lututów.

Wniosek obejmie także ul. Teklinowską w Wieruszowie?

Zaczyna się od ul. Spółdzielczej a kończy się przed trasą S8 za Teklinowem.

Kiedy będzie coś wiadomo?

Tego niestety nie wiemy, bo początkowo nabór miał być do 15 lutego, a został przedłużony do 28 lutego. Teraz już mowa o możliwości składania wniosków do 11 marca. Kiedy będą podejmowane decyzje, tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Wiemy, że w ubiegłym roku, kiedy decyzje miały być w marcu, pojawiły się w październiku czy nawet w listopadzie. My już na to żadnego wpływu nie mamy. Obecnie przygotowujemy się do przetargu na drogę Lutów – Dymki, gdzie otrzymaliśmy od wojewody 1,7 mln zł. Będzie także harmonogram remontu dróg na terenie całego powiatu, ale czekamy na moment kiedy ruszą otaczarnie i kiedy będzie masa na gorąco, bo to jest bardziej efektywne niż klejenie na zimno.

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę