Tugazeta

Co z tym powietrzem w Wieruszowie?!

Mail do redakcji
2021-12-11 13:20

Dzień dobry.

Ja wiem, że jest w gminie program Czyste Powietrze, są dotacje, a miasto czasem zachęca mieszkańców do przyłączenia się do sieci gazowej. Jednak widząc coraz częściej zimą widoki w aplikacjach Kanarek oraz Airly, takie jak na dole maila, trudno nie dojść do wniosku, że to nie wystarcza.

Jest szansa, że czujnik się rozkalibrował, albo jest źle umiejscowiony (tuż przy kominie), albo jeszcze coś... ale mój nos od dawna mi mówi, że trudno jest o miejsce z gorszym powietrzem niż Wieruszów. Na wsiach jest czasem gorzej, ale z miast powiatowych ja nie znam gorszego.

Mieszkałem wiele lat pod Wrocławiem (wcale nie w mieście powiatowym), 10 lat w samym Wrocławiu, w Wieruszowie od niespełna dwóch i dopiero teraz jestem przerażony. Nawet nie tyle wskazaniami czujników, co smrodem z kominów, siwym powietrzem jesienią, zimą i wiosną oraz czarnym dymem z wybranych kominów nawet w najgorętsze letnie upały (sic!).

Natomiast bardzo doceniam to, że miasto jest sponsorem czujników Airly. Co prawda, nie wiem, co się stało z jednym z nich (kojarzę, że były 2, teraz jest 1), ale samo to, że jakiś jest, napawa mnie odrobiną optymizmu w to, że problem jakości powietrza jest dla kogoś istotny. 

 

Mimo to, mam pytania:

Czy miasto ma strategię dojścia do akceptowalnego powietrza? Coś poza dotacjami czy planowanymi działaniami edukacyjnymi (infokioskami, piknikami edukacyjnymi, grami terenowymi)?

Czy wydanie pieniędzy na infokioski z informacjami o różnych zagrożeniach dla środowiska to najlepszy sposób? Na jaki efekt po ich postawieniu miasto liczy? Co zadecyduje, że pomysł okazał się sukcesem lub nie?

Edukacja kolejnego pokolenia jest ważna i ją kontynuujmy, ale czy jest pomysł, jak zaadresować problem tu i teraz?

Jak mieszkańcy, którzy sami nie są kopciuchami, mogą pomóc miastu (czyli nam wszystkim) w zmianie na lepsze? Jak się w to włączyć?

Zdaję sobie sprawę, że problem nie jest tylko lokalny i sam rząd zdaje się nie mieć zdecydowanych pomysłów. Wieruszów już jednak pokazał, że ma więcej zdecydowania i samoświadomości niż nasz rząd, dlatego mam nadzieję, że wyjdziemy z inicjatywą i zostaniemy przykładem dla innych :-)

Bardzo proszę o potraktowanie tego maila wyłącznie jako wyrazu troski o to, czym oddychamy my i nasze dzieci.

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

(Dane do wiadomości redakcji)

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę