Tugazeta

Chwalą KOPERNIKA w Polsce!

Relacja szkoły
2022-06-21 13:38
Chwalą KOPERNIKA w Polsce!

Nie milkną echa zwycięstwa drużyny z województwa łódzkiego w jednym z największych konkursów historycznych w Polsce. Przypominamy, że w tamtym tygodniu, Marta Taras, uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. M.Kopernika w Wieruszowie, wygrała wraz ze swoim zespołem Olimpiadę Solidarności, otrzymując tym samym indeks na wymarzone studia.

Wszyscy w liceum jesteśmy podekscytowani i bardzo Marcie gratulujemy. Jednakże w wielu ośrodkach zaczęto zadawać sobie pytanie, dlaczego LO w Wieruszowie po raz drugi zostało laureatem tej Olimpiady.

Przypominamy, że w przedostatniej edycji wywalczyliśmy 2. miejsce w Polsce z naszym reprezentantem Michałem Pietrzakiem – dziś studentem Uniwersytetu Wrocławskiego . Wówczas również ogromnie się cieszyliśmy, choć odarci przez pandemię z finału w Szczecinie, nie mogliśmy poczuć olimpijskiej atmosfery do końca.

Prof. Jerzy Eisler, autor ponad 20 książek dotyczących historii najnowszej, obecny dyrektor warszawskiego oddziału IPN, powiedział o nas: Robicie w swojej szkole fantastyczną robotę.

Prezes Fundacji Solidarności, Pani Danuta Kobzdej, dodaje po finale: Gratuluję Panu, Panie Jarku, pasji, zaangażowania i świetnego podejścia do młodzieży.

Dr Konrad Rokicki , pracownik naukowy IPN, dodał: Pomiędzy Waszym filmem a innymi była przepaść. Po nim staliście się niekwestionowanym liderem. Wspaniała praca, bardzo dobre odpowiedzi na egzaminie ustnym.

Pani Elwira Górczak-Ulman - pracownik OKE w Gdańsku, autorka i współautorka podręczników do historii i WoS-u mówiła o nas: Wiecie, oglądałam przez te wszystkie lata  prezentacje (przyp. Za nami już VIII edycja olimpiady) i jeszcze żaden film mnie tak nie wzruszył, rozłożyliście mnie na łopatki.

Pan Jarosław Solecki -opiekun grupy z województwa łódzkiego, nauczyciel: Mam w sobie wszystkie te wypowiedzi i pewnie będę je miał do końca swojej drogi zawodowej. Stworzyliśmy z tymi zespołami piękną olimpijską historię, wpisaną w naszego „Kopernika”. Kiedy w tamtym roku, tuż po zwycięstwie, mówiłem na portalu tugazeta.pl o tym, że jest jeszcze jakaś przestrzeń w tym konkursie, można było wówczas odnieść wrażenie, że to pycha i rodzaj cwaniactwa, ja jednak szczerze wierzyłem w Martę, w jej zaangażowanie, talent i swoje do tej pracy pomysły. Trzyetapowe eliminacje: praca nad stworzeniem filmu 15minutowego pt. Solidarność jako wartość budująca narody”, następnie egzamin ustny i obrona swojej pracy przez 16 zespołów z całej Polski nie były łatwe. A jednak udało się, zrobiliśmy to po raz drugi, tym razem jednak zdobywając nie trzecie, nie drugie, a pierwsze miejsce w Polsce. Bardzo się cieszę, jestem dumny z Marty Taras , Przemka Maruszewskiego z II Liceum im S.Żeromskiego z Sieradza i Maćka Kaczuby z I LO im. J. Dąbrowskiego w Tomaszowie Maz. Bez nich i beze mnie, nie byłoby tego zwycięstwa. Staliśmy się zespołem ludzi z jednym celem i to chyba główna recepta na sukces. Chcę jednak podkreślić, że na ten sukces pracowało wiele osób - nie tylko Marta, Przemek, Maciej i ja. Bez zaangażowania naszych uczniów: Daniela Idczaka, który składał ze mną ten film, bez Dobrusi Rak, Tomka Kosa, Jakuba Królika, Jakuba Zagórskiego, Sebastiana Lisa, Jakuba Fijałkowskiego, Filipa Kowalczyka, absolwentów: Marcina Setlaka(pomoc montażu) i Kamila Prokopa(obsługa drona) i całej młodzieży wieruszowskiego “Kopernika” oraz grona pedagogicznego, które obdarowało nas ogromnym zaufaniem podczas realizacji filmu, nic by się nie wydarzyło i nic by nie dało upragnionego sukcesu. Człowiek nie jest samotną wyspą a my nie żyjemy na Herbertowskich archipelagach...W naszej szkole to zespół ludzi , który na moment stał się solidarny, stworzył atmosferę do działania , która przyniosła wygraną.

W historii tej Olimpiady nie zdarzyło się, że jakaś szkoła wystąpiła dwukrotnie w finale zostając jej laureatem. Ogromny sukces i zdziwienie, bo przecież pokonaliśmy reprezentantów najlepszych liceów w Polsce. W konkursie, w tegorocznej edycji wzięło udział ponad 3500 uczniów, z 414 liceów i techników z całej Polski. LO im. M. Kopernika po raz drugi stało się laureatem z tym samym opiekunem i dwoma fantastycznymi absolwentami – Michałem Pietrzakiem i Martą Taras. Niech nas godnie reprezentują w świecie !

Pisano o nas w Urzędzie Marszałkowskim woj. łódzkiego, w Dzienniku Zachodnim ,w Dzienniku Łódzkim, radiu SUD, radiu Łódź, radio Ziemi Wieluńskiej, radio Niepokalanów,TIT,Sieradz.naszemiasto.pl,ele24.net , ewi24.net w Wiadomościach Sieradzkich i na Onet.pl. Film z relacji wręczenia nagród można obejrzeć na you tube, wpisując: Olimpiada Solidarności Sieradz.

Autor:
RED

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę