Tugazeta

Bezpieczne badanie płuc w Wieruszowie

Nowy sprzęt na pediatrii
2021-12-02 13:48

Oddział pediatryczny wieruszowskiego szpitala został doposażony w przenośny aparat USG, dzięki któremu bez obaw można badać zmiany zachodzące w płucach. Korzystając nawet wielokrotnie z nowoczesnej głowicy nie trzeba narażać dziecka na promieniowanie rentgenowskie.

Przenośny i bardzo poręczny sprzęt do USG na miejscu służy wyłącznie personelowi wieruszowskiej pediatrii. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba opuszczać z dzieckiem murów oddziału. Dodatkowo lekarze na bieżąco mogą kontrolować stan dróg oddechowych małych pacjentów.

- Możemy wykonać badanie na oddziale. Nie musimy korzystać z aparatu, który jest w głównym budynku szpitala – opowiada ordynator dr Małgorzata Ruczka. - Jeżeli jest taka konieczność, możemy wziąć cały aparat do ręki i pójść, zrobić dziecku leżącemu na swojej sali takie badanie. Nie musimy wykonywać u dziecka zdjęcia rentgenowskiego, czyli nie musimy go narażać na niepotrzebne promieniowanie. Za pomocą USG też możemy takie zmiany zapalne na płucach rozpoznać. Badanie może zostać wykonane wielokrotnie podczas hospitalizacji, obserwując jaki jest efekt naszego leczenia: czy stan się poprawia, czy się nie poprawia. To wnosi więcej do leczenia.

W ostatnich tygodniach na oddziale pediatrycznym leczono wiele dzieci, które dotknięte były wirusem RSV. - Wirus ten powodował albo zapalenie oskrzeli, albo w większości przypadków u naszych pacjentów również zapalenie płuc. Teraz na szczęście już ta fala się kończy, dlatego pacjentów mamy coraz mniej – zdradziła dr Ruczka.

W planach PCM jest także zakup głowicy USG do wykonywania badań jamy brzusznej - również na oddziale pediatrycznym. 

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę