Audiobook o Marii Kunic

Materiał Kazimierza Błaszczaka
2021-12-24 11:58

Szanowni Państwo - Sympatycy astronomii i wszyscy sympatycy lubiący podbój Kosmosu oraz wspierający Stowarzyszenie Astronomki Marii Kunic. Maria żyła 400 lat temu, była najwybitniejszą astronomką tamtych czasów na świecie, pierwszą Polską Astronom. 12 lat życia spędziła w Polsce w Łubnicach koło Wieruszowa. Przybyła z Byczyny chroniąc się w Polsce wraz z rodziną przed okropnościami wojny trzydziestoletniej. W tym czasie prowadziła obserwacje astronomiczne i napisała ogromne dzieło “Urania Propitia” czym zasłynęła na cały świat. Wg uczonych amerykańskich jest to najstarsze zachowane najwybitniejsze dzieło naukowe napisane przez kobietę w tamtych czasach na najwyższym poziomie technicznym. Jest mało znana, chcemy się przyczynić do jej rozpropagowania.

W tym celu założyliśmy Stowarzyszenie Astronomki Marii Kunic wpisując w statut również edukację i popularyzację astronomii i astronautyki wśród dzieci, młodzieży i dorosłych w oparciu o Radioteleskop i Centrum Edukacji Astronomiczno-Astronautycznej im. Marii Kunic w Cieszęcinie.

We wrześniu podczas międzynarodowej imprezy kosmicznej ERC 2021 w Kielcach prezentowaliśmy stoisko, gdzie prowadziliśmy promocję Marii Kunic jak również miasta Wieruszowa i miasta Świdnica.

Wydaliśmy piękną książkę dla młodzieży "Maria Kunic - Kosmiczna Dziewczyna".

W ostatnim czasie ukazał się piękny audiobook Astronomicos "Życie i Twórczość Marii Kunic". Autorami dzieła są Sylwia i Dariusz Miziarscy, którzy pracowali nad nim ponad pół roku. Sfinansował Urząd Miasta w Świdnicy, wsparli: biblioteka, Muzeum Dawnego Kupiectwa, Radio lokalne i również nasze Stowarzyszenie widnieje jako wspierający - mecenat, z czego jesteśmy bardzo dumni.

Zrealizowaliśmy również wartościowy projekt *Młodzież i Kosmos - warsztaty Matematyka i Astronomia z Radioteleskopem.Te projekty i działania zrealizowaliśmy dzięki mikrogantowi Stowarzyszenia OPUS z Łodzi oraz dzięki darczyńcom Fabrykom Mebli z Wieruszowa Kępna i okolic na czele z Zakładami Płyt Wiórowych Pfleiderer w Wieruszowie.

Przed nami na przyszły rok bardzo ambitne projekty w zakresie edukacji i również inwestycji - modernizacja radioteleskopu i uruchomienie obserwacji na Internecie.

No i najważnieszy wielki ambitny projekt - budowa Planetarium im. Marii Kunic o średnicy 7 m i 40 -stu miejscach. Dokumentacja już jest, największym problem pozyskanie finansowania.

Apeluję w dalszym ciągu do właścicieli i dyrektorów fabryk mebli na terenie Wieruszowa, Kępna i okolic, z którymi w tamtych latach tak pięknie współpracowałem o dalsze tak bardzo potrzebne darowizny na działalność naszego Stowarzyszenia na edukację młodzieży i rozwój.

Oferuję wszystkim naszym Sympatykom prezent świąteczny możliwość wysłuchania audiobooku o Marii Kunic pod adresem http://www.astronomicos.mizidarmusic.pl/

Pozdrawiam

Kazimierz Błaszczak 

Plik jest do ściągnięcia ze strony http://www.astronomicos.mizidarmusic.pl/

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę