Tugazeta

Apel w sprawie księdza

List, który dotarł do Urzędu Miejskiego
2017-09-27 13:55
Do Rady Miejskiej w Wieruszowie
Wieruszów – Polska
 
Za pośrednictwem Pani Burmistrz Renaty Świeściak prosimy o podanie Radzie Miejskiej i przeczytanie na najbliższej sesji przez Przewodniczacego Rady.
 
Apel Polonii Argentyńskiej do władz Wieruszowa z prośbą o nadanie nazwy rondu przy ulicy Bursztynowej i Prusa im. Ks. mjr Szczepana Walkowskiego
 
Szanowni Państwo Radni Rady Miejskiej w Wieruszowie, zwracamy się do Państwa z ogromną i gorącą prośbą. My, niżej podpisani, tworzący w dalekiej dla Państwa Argentynie Klub Przyjaciół Księdza majora Szczepana Walkowskiego, waszego rodaka i mieszkańca Wieruszowa do czasu wybuchu drugiej wojny światowej, wnosimy o nadanie Jego imieniem nazwy jednemu z rond znajdujących się w Waszym pięknym mieście.
 
Nasi przyjaciele państwo Rutz Elsa i Kazimierz mieli w tym roku jedyną w życiu okazję odwiedzić rodzinne strony ks. mjr Walkowskiego a ich przeżycia i opowiadanie o pobycie i przyjęciu Ich w Wieruszowie wywarły na nas ogromne wrażenie. To właśnie z ich relacji dowiedzieliśmy się, że istnieje możliwość, aby Wasz rodak a Nasz ksiądz i niezapomniany przyjaciel, bohater walk o Anglię oraz wielki patriota, który tutaj w Argentynie był ogromnym wsparciem zwłaszcza dla naszych rodziców, którzy w wyniku splotu wielu okoliczności znaleźli się w okolicach Buenos Aires po strasznych wojennych przeżyciach.
 
To ks. Szczepan Walkowski stał się dla nich ostoją wiary i zachowania pamięci o ukochanej dalekiej Ojczyźnie, mowie polskiej, tradycjach i obyczajach. My, którzy urodziliśmy się już w Argentynie do dziś staramy się o Nim pamiętać i przekazywać naszym potomkom o Jego dokonaniach. Robimy wiele starań, aby pamięć o nim nie zanikła.
 
Wielu z nas otrzymało pierwsze sakramenty z Jego rąk i uczęszczało na religię i inne zajęcia organizowane przez księdza Szczepana Walkowskiego. Nasi rodzice wraz z księdzem Walkowskim rozpoczęli budowę kościoła. W tym kościele jest tablica upamiętniająca Jego postać. To dzięki księdzu i jego patriotycznej postawie, którą wpajał naszym rodzicom i nam, potrafimy do dziś rozmawiać po polsku a nasi najmłodsi chłopcy nie wstydzą się nosić koszulki z białym orłem i napisem „Lewandowski” na plecach, bo wiedzą, że w ich żyłach płynie trochę polskiej krwi. Wiedzą, że ich dziadkowie pochodzą z dalekiego kraju, który nazywa się Polska.
 
Ks. Walkowski, który pochodził z Waszego Wieruszowa i walczył podczas II wojny skupił Polaków w miejscowościach HUDSON, PLATANOS, BERAZATEGUI, EZPELETA, QUILMES, BERNAL, DON BOSCO, VILLA DOMINICO, WILDE, SARANDI, AVELLANEDA a nawet jeszcze dalej odwiedzał Polaków jeszcze dalej,jak LA PLATA  i BERISSO.  Wszędzie jechał pociągiem, gdzie odwiedzał Polaków nosząc opłatek, błogosławił domy, odwiedzał chorych. W Buenos Aires założył i prowadził gazetę „Głos Polski”.
 
TO BYŁ WIELKI CZŁOWIEK, WIELKI PATRIOTA I WIELKI KSIĄDZ.
 
Dzisiaj, jakby Ktoś chciałby sprawdzić ile kilometrów się nachodził Ks. Walkowski, aby odwiedzić polskie rodziny to prosimy wejść w Google Maps aby to sprawdzić.
Tak więc zanosząc naszą prośbę na Wasze ręce będziemy mieć ogromną satysfakcję jeżeli ona zostanie uwzględniona a tym sposobem Nasz i Wasz ksiądz oraz bohater narodowy, przetrwa także w pamięci Wieruszowian  – swoich rodaków, za co my niżej podpisani serdecznie wam dziękujemy.
 
Elsita Sztaba, Kazimierz Rutz i Polonia Argentyńska
Platanos, Berazategui Buenos Aires 20 września 2017 r.

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę