A nasze gminy się zgłosiły?!

MAIL DO REDAKCJI
2014-02-27 16:22

A nasze gminy się zgłosiły?!

MAIL DO REDAKCJI

Witam serdecznie. Piszę do Państwa, ponieważ finał ogólnopolskiej akcji Listy dla Ziemi, która w tym roku poświęcona jest problematyce palenia śmieci i niskiej emisji, jest coraz bliżej i być może będą Państwo zainteresowani opublikowaniem tej informacji na swoim portalu.

Listy dla Ziemi to edukacyjna akcja proekologiczna zainicjowana przez Fundację Ekologiczną ARKA w 2013 roku. W akcji pilotażowej wzięło udział 350 gmin, około 4000 placówek oświatowych i prawie 500 tysięcy dzieci i młodzieży.

Do II edycji zgłosiło się już ponad 200 gmin. W całorocznym programie przewidziane są różne warsztaty, happeningi czy konkursy. Głównymi wydarzeniami będą: wielkie ogólnopolskie święto Listy dla Ziemi i obchody Dnia Ziemi w kwietniu 2014 r.

 Gminy, które nie zgłosiły się jeszcze do akcji, nadal mogą to zrobić.W załączniku przesyłam informację prasową. Dodatkowe informacje: Wojciech Owczarz – Fundacja Ekologiczna ARKA, tel.  609 267 020, w.owczarz@fundacjaarka.pl a także na stronach http://listydlaziemi.pl/, http://www.fundacjaarka.pl/, https://www.facebook.com/listydlaziemi

Pozdrawiam

Daria Urbańska

Ogólnopolska akcja walczy o czyste powietrze

Zanieczyszczenie powietrza będące efektem palenia śmieci w piecach i niskiej emisji to problem większości polskich miast. Tematyce tej poświęcona jest II edycja ogólnopolskiej akcji Listy dla Ziemi Fundacji Ekologicznej Arka. W projekt, nad którym patronat objęło Ministerstwo Środowiska, włączyło się już ponad 200 gmin z całej Polski.

Czas działać lokalnie

Polskie miasta pod względem jakości powietrza są jednymi z najbrudniejszych w Unii Europejskiej. By sprostać normom unijnym, potrzeba konkretnych działań na poziomie krajowym i lokalnym. Przykładem Kraków, w którym w ubiegłym roku podjęto decyzję o zakazie ogrzewania węglem.

Stop paleniu śmieci w piecach

Listy dla Ziemi to jedna z nielicznych akcji zajmujących się edukacją społeczeństwa w zakresie palenia odpadów w piecach i niskiej emisji. Do ogólnopolskich działań przyłączyło się już ponad 200 gmin z całej Polski, a liczba ta stale rośnie. W ramach projektu zorganizowano do tej pory ogólnopolski Dzień Czystego Powietrza oraz Ośmiokąt Edukacyjny. Podczas finału, czyli w kwietniu, uczniowie z miejscowości, które zgłosiły się do akcji, napiszą w szkołach listy na papierze z makulatury. Będą w nich przekonywali swoich rodziców do proekologicznych postaw i mówili o zagrożeniach wynikających ze spalania odpadów w piecach.

Niebezpieczna niska emisja

Akcja ma za zadanie uświadomić społeczeństwu konsekwencje, jakie dla zdrowia ludzi i dla środowiska ma palenie śmieci w piecach. Trujące substancje i pyły powstające w procesie spalania są bowiem przyczyną wielu niebezpiecznych chorób, w tym alergii czy chorób nowotworowych.

Drugim ważnym problemem jest niska emisja, którą część społeczeństwa kojarzy jako zjawisko pozytywne, czyli niską emisję CO2 do atmosfery. Tymczasem niska emisja powstaje podczas ogrzewania domów paliwem kiepskiej jakości w starych piecach o złej kondycji technicznej. W efekcie podczas procesu spalania do atmosfery przedostaje się wiele zanieczyszczeń, takich jak tlenek azotu, tlenek siarki czy dwutlenek siarki.

Dołącz do walki o czyste powietrze

Zanieczyszczenie powietrza to palący problem. Gminy, które nie włączyły się jeszcze do akcji, wciąż mogą to zrobić. Wystarczy pobrać formularz ze strony listydlaziemi.pl. Kampanię Listy dla Ziemi dofinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.  Patronat nad akcją sprawuje Ministerstwo Środowiska.

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę