96. rocznica powołania Straży Granicznej - gmina Łubnice

Gmina Łubnice
2024-03-22 13:41
96. rocznica powołania Straży Granicznej - gmina Łubnice

96 lat temu, 22 marca 1928 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Ignacy  Mościcki, w swoim Rozporządzeniu o ochronie północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, powołał Straż Graniczną. Nowa formacja stała się organem wykonawczym władz skarbowych i podlegała Ministrowi Skarbu, a w zakresie ochrony granicy pod względem wojskowym, politycznym i sanitarnym – organem wykonawczym był Minister Spraw Wewnętrznych. Najwyższym szczeblem struktury organizacyjnej była Komenda Główna Straży Granicznej, zaś niższymi kolejno: inspektorat okręgowy, inspektorat graniczny, komisariat, placówka I i II linii, posterunek.
 

Na terenie dzisiejszej gminy Łubnice komisariat znajdował się  w Dzietrzkowicach  i należał do Inspektoratu Granicznego nr 13 „Wieluń”. Na dzień 1 stycznia 1932 w Komisariacie Dzietrzkowice przydzielony był 1 oficer i 60 szeregowców. Placówki I linii komisariatu w Dzietrzkowicach zlokalizowane były w miejscowościach: Wójcin, Chróścin, Gola, Krupka, Bezula i Toplin. Placówki II linii znajdowały się w Bolesławcu, Skomlinie i Dzietrzkowicach.
 

1.09.1939 o godzinie 4.45 artyleria niemieckiego pułku SS (LSSAH) ze stanowisk za Prosną rozpoczęła ostrzeliwanie Goli. Drewniany most graniczny znalazł się pod obstrzałem niemieckiego karabinu maszynowego. Pełniący służbę na moście granicznym dwaj strażnicy graniczni zajęli pozycje strzeleckie i otworzyli do napastników ogień. Zginęło 6 Niemców. Na miejscu zginął strażnik Leon Pietraszewski, a drugi strażnik Ludwik Stępień został ciężko ranny. Strażnik Leon Pietraszewski został pochowany na cmentarzu parafialnym w miejscowości Andrzejów. Na tym cmentarzu  spoczywają także Jan Świątek i  Walenty Obersztyn  oraz  inni strażnicy, którym dane było przeżyć wojnę obronną i późniejszy czas okupacji. 
 

Zgodnie z ustawą z dnia 28 marca 1933  groby i cmentarze wojenne pozostają pod opieką Państwa. W roku 2023 Gmina Łubnice otrzymała dotację celową z Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w wysokości 6.000,00 zł na  remont grobu Władysława Kalfy, zamordowanego przez Niemców 1 września 1939 r., położonego na cmentarzu rzymskokatolickim w Andrzejowie.

W ramach realizacji projektu został wykonany nowy nagrobek wraz z płytą inskrypcyjną. Gmina Łubnice wnioskowała także  o przyznanie środków na wyremontowanie nagrobków strażników granicznych, jednak ze względu na brak środków w budżecie Urzędu Wojewódzkiego  otrzymała odmowę.

mina Łubnice planuje ponownie  złożyć wnioski w następnym naborze do Wojewody Łódzkiego na przeprowadzenie  remontu nagrobków strażników granicznych, pochowanych na cmentarzu w Andrzejowie.
 

Wykorzystane zdjęcia:
strona FB - Inspektorat Straży Granicznej nr 13 w Wieluniu. Historia i teraźniejszość,  www.wojcin.pl

źródło Urząd Gminy Łubnice 

Autor:
Gmina Łubnice

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę