9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej przygotowuje się do certyfikacji

REGION
2024-06-11 14:47
9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej przygotowuje się do certyfikacji

9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej weźmie udział w kluczowym wydarzeniu dla Wojsk Obrony Terytorialnej – certyfikacji, która odbędzie się 15-16 czerwca 2024 roku. Certyfikacja to pierwszy w historii Sił Zbrojnych RP przypadek oceny zdolności bojowej całego Rodzaju Sił Zbrojnych, który ma na celu potwierdzenie gotowości do działania zarówno w czasie pokoju, jak i w obliczu kryzysów czy wojny.

Certyfikacja będzie miała na celu sprawdzenie, czy Wojska Obrony Terytorialnej, w tym 9ŁBOT, są w stanie skutecznie reagować na zewnętrzne zagrożenia bezpieczeństwa państwa oraz zarządzać sytuacjami kryzysowymi w czasie pokoju.
Żołnierze, będą musieli przybyć do swoich jednostek macierzystych w trybie natychmiastowego stawiennictwa. To ćwiczenie alarmowe pozwoli ocenić, jak szybko i sprawnie brygada może zmobilizować swoje siły w przypadku nagłego zagrożenia. Podczas certyfikacji ocenie zostaną poddane także stany osobowe, wyszkolenie żołnierzy, kompletność i sprawność sprzętu wojskowego oraz poziom zapasów taktycznych. Wszystkie te elementy muszą spełniać wysokie standardy NATO zgodnie z dokumentem „Forces Standards Volume VII Combat Readiness Evaluation of Land HQs and Units (CREVAL)”.

Przed czerwcową certyfikacją przeprowadzono szereg ćwiczeń przygotowawczych, takich jak majowy trening sztabowy „Błyskawica-24". Było to sprawdzenie przebiegu podejmowania decyzji na poziomie dowództwa WOT. W połowie czerwca odbędą się również ćwiczenia „Piorun-24”, w trakcie których ocenie zostaną poddane procesy dowodzenia oraz współpraca między jednostkami WOT a nadrzędnym dowództwem.

Wojska Obrony Terytorialnej, jako najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych RP, wielokrotnie dowodziły swojej wartości w sytuacjach kryzysowych. Od wsparcia działań straży pożarnej, przez pomoc w pandemii Covid-19, po ochronę granic i wsparcie służb ratowniczych – ich rola jest kluczowa w różnorodnych sytuacjach zagrożeń. Certyfikacja ma potwierdzić ich zdolność do działania zgodnie z najwyższymi standardami wojskowymi i jest kamieniem milowym w historii tej formacji. Podkreśla również ich rolę w strukturze obronnej Polski oraz gotowość do współpracy z sojusznikami z NATO.
9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej jest jedną z osiemnastu brygad wchodzących w skład Wojsk Obrony Terytorialnej, które powstały od 2017 roku. Liczą one obecnie ponad 40 tys. żołnierzy, z czego większość to żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową. Brygady te, rozlokowane na terenie całego kraju, są gotowe do działania w każdym momencie, wspierając społeczeństwo i administrację publiczną w sytuacjach zagrożenia.

Certyfikacja, jest niezwykle istotnym sprawdzianem dla 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej i całych Wojsk Obrony Terytorialnej. Ocena ich gotowości operacyjnej i skuteczności w realizacji przydzielonych zadań wzmocni ich pozycję w strukturach obronnych Polski i NATO.

Autor:
RED

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę