75-lecie szkoły rolniczej w Lututowie

Świętowanie od sobotniego poranka
2021-10-09 13:22

75-lecie istnienia świętowała w sobotę, 9 października, szkoła rolnicza w Lututowie. Dziś to właściwie Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Alojza Prospera Biernackiego, który znajduje się w sieci szkół prowadzonych i nadzorowanych przez Ministerstwo Rolnictwa.

Sobotnie uroczystości rozpoczęły się od spotkania w szkole i przemarszu na mszę do kościoła im. Piotra i Pawła w Lututowie. Po powrocie z modlitwy, w sali sportowej odbywały się oficjalne uroczystości związane z tak dostojnym jubileuszem. 75-lecie tak naprawdę przypadało na 2020 r., jednak plany pokrzyżowała pandemia. Nic jednak straconego, ponieważ rok później szkołę odwiedziło wielu gości na czele z przedstawicielem ministra rolnictwa, parlamentu, sejmiku wojewódzkiego, władz powiatu, gminy, zaprzyjaźnionych organizacji a także przedstawicieli sieci szkół rolniczych z całej Polski.

Jak zapisano w szkolnej kronice, historia powojennej edukacji rolniczej w Lututowie rozpoczęła się wiosną 1945 r. Wtedy tdr Zofia Szymanowska doprowadziła do utworzenia w Lututowie Państwowego Koedukacyjnego Gimnazjum i Liceum. Została pierwszym dyrektorem tej szkoły. Na jej siedzibę przeznaczono pałac wraz z zabudowaniami podworskimi i parkiem. Zanim budynek pałacu przystosowano do potrzeb szkoły, zajęcia odbywały się w domach prywatnych. Pierwszymi nauczycielami byli m.in. Zofia Szymanowska, Stanisława Ormowska, Stefan i Janina Dobrowolscy. W 1947 r. szkoła zmieniła nazwę na Gimnazjum Spółdzielcze, które przeobraziło się w Państwowe Liceum Administracyjno - Handlowe I stopnia dla uczniów stacjonarnych i tzw. wieczorówkę dla pracujących. W kolejnych latach powstły nowe typy szkół - w 1951 r. Państwowe Technikum Administracyjno - Gospodarcze, w 1952 r. - Zasadnicza Szkoła Energetyczna i Zasadnicza Szkoła Metalowa. W 1953 r. szkole groziła likwidacja, jednak działania dyrekcji, pracowników i społeczności lokalnej zakończyły się sukcesem - szkołę utrzymano. W 1954 r. powstaje Państwowe Technikum Weterynaryjne, które istniało do1961 r. W tym roku powołano również 2 - letnią Szkołę Zasadniczą. W 1961 r. szkoła przyjęła nową nazwę - Technikum Rachunkowości Rolnej i pod tą nazwą funkcjonowała aż do 1977 r. W 1973 r. placówka wzbogaciła się o internat przeznaczony dla młodzieży dojeżdżającej z niemal całego województwa.

Ważnym dla szkoły wydarzeniem było wydanie przez wojewodę sieradzkiego zarządzenia o powołaniu Zespołu Szkół Rolniczych. Stało się to 25 sierpnia 1977 r. Jej patronem został działacz ludowy Ziemi Wieluńskiej, poseł na Sejm - Wincenty Baranowski. W skład zespołu wchodziły różne typy szkół. 1 września 2019 r. szkoła przyjęła nową nazwę - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego. Patronem szkoły został Alojzy Prosper Biernacki - założyciel pierwszej szkoły w Lututowie, której ZSCKR uważa się duchową spadkobierczynią.

- Jestem dumny, że biorę udział w sztafecie pokoleń dyrektorów szkoły, którzy, niezależnie od czasów, w jakich przyszło im zarządzać, dążyli do tego, by naszą szkołę uczynić coraz piękniejszą i coraz wspanialszą – mówił obecny szef placówki, Robert Majchrowicz, wymieniając nazwiska wszystkich dyrektorów placówki. A mowa o dr Zofii Szymanowskiej, Leopoldzie Szroniku, Leonardzie Garbaczewskim, Zenonie Zielińskim, Feliksie Kądzieli, Zdzisławie Szewczyku, Edumndzie Dusiu, Tadeuszu Majchrowiczu, Danielu Grzesiaku, Piotrze Rubelku oraz Grażynie Boryczka.


Gospodarstwo szkolne obejmuje obszar 52,31 ha w tym 45,76 ha to użytki rolne. Jest to 5 działek z których największa ma powierzchnię 27,01 ha (jest to jednocześnie najdalej położona od budynku głównego działka - ok. 2 km), a najmniejsza 1,79 ha znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję roślinną, głównie uprawę zbóż. Uprawiane są: pszenżyto ozime, pszenica ozima, jęczmień jary, kukurydza, a także łubin gorzki.

W ramach zajęć praktycznych i eksploatacji pojazdów i maszyn rolniczych uczniowie ze wszystkich zawodów prowadzonych w szkole mogą zdobywać umiejętności praktyczne w warunkach naturalnych.

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę