492 interwencje strażaków w 2023 r. w powiecie wieruszowskim [ROZMOWA]

REGION
2024-02-12 10:11

492 interwencje odnotowali w 2023 r. strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wieruszowie. Najwięcej wyjazdów było na teren gminy Wieruszów. Na ten temat rozmawiamy na tugazeta.pl z komendantem st. bryg. Grzegorzem Miśkiem.

W minionym roku strażacy pracowali przy 319 miejscowych zagrożeniach i 140 pożarach. 33 zgłoszenia okazały się fałszywymi alarmami, ale znakomita większość z nich zaliczona została do tych realizowanych w dobrej wierze. Tradycyjnie już najwięcej działo się w gminie Wieruszów gdzie doszło do 170 zdarzeń. Następnie straż najczęściej interweniowała w okolicach Galewic (85), Lututowa (75), Sokolnik (67), Bolesławca (42), Łubnic (27) i Czastar (26). Najwięcej zdarzeń (49) przypadło na sierpień, kiedy doszło do 49 miejscowych zagrożeń oraz 18 pożarów. 

W minionym roku nie było bardzo niebezpiecznych pożarów bądź spektakularnych wypadków. Oto kilka charakterystycznych zdarzeń, o których wspomina KP PSP: 

23.02.2023 roku o godz. 22:54 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Wieruszowie odebrało zgłoszenie z CPR o zderzeniu dwóch samochodów ciężarowych na drodze S8 127 km w gminie Sokolniki. Do zdarzenia zadysponowano trzy zastępy JRG PSP Wieruszów oraz po jednym zastępie OSP KSRG Sokolniki, Walichnowy oraz Galewice. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano dwa samochody ciężarowe objęte w całości pożarem. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów wody i dwóch prądów piany ciężkiej na palące się pojazdy oraz   na udzieleniu jednej z osób poszkodowanych kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej w postaci wsparcia psychicznego.  W trakcie prowadzonych działań gaśniczych w jednym z pojazdów zlokalizowano zwęglone ciało kierowcy pojazdu. Dalsze czynności straży doprowadziły do lokalizacji i ugaszenia pożaru oraz na neutralizacji i usunięciu pozostałości popożarowych.

20.06.2023 roku o godz. 02:45 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wieruszowie odebrało zgłoszenie o pożarze stolarni w miejscowości Jaworek w gminie Czastary. Do zdarzenia zadysponowano cztery zastępy JRG PSP Wieruszów oraz pięć zastępów straży z terenu powiatu Wieruszowskiego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów zastano pożar stolarni, osób poszkodowanych nie było. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozłączeniu źródła napięcia w pomieszczeniu oraz na podaniu dwóch prądów wody w natarciu do wnętrza hali stolarni. Po przybyciu kolejnych jednostek straży podano kolejne dwa prądy wody w natarciu oraz oświetlono teren akcji, rozebrano tlącą się więźbę dachową oraz usunięto materiały z wnętrza pomieszczeń. Działania te doprowadziły do lokalizacji i ugaszenia pożaru. Dalsze czynności straży polegały na dogaszeniu pojedynczych zarzewi ognia oraz przewietrzeniu pomieszczeń. Straty oszacowano na ok. 700 tys. zł.

3.07.2023 roku o godz. 10:06 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wieruszowie odebrało zgłoszenie o zawaleniu się części budynku mieszkalnego w miejscowości Bolesławiec. Do zdarzenia natychmiast zadysponowano cztery zastępy JRG PSP Wieruszów oraz po jednym zastępie OSP KSRG Bolesławiec i Chróścin. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano zawaloną ścianę szczytową budynku murowanego mieszkalnego. Osoba poszkodowana bez funkcji życiowych została wyciągnięta spod gruzów przed przybyciem Jednostek Ratowniczych. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,  udrożnieniu dróg oddechowych osoby poszkodowanej,  a następnie przystąpiono do resuscytacji krążeniowo- oddechowej. Przybyły na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego przejął osobę poszkodowaną prowadząc dalsze czynności ratunkowe. O godz. 10:34 na miejscu wylądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przejmując osobę poszkodowaną oraz stwierdzając jej zgon. Dalsze czynności straży polegały na współpracy z przybyłym inspektorem nadzoru budowlanego przy pracach rozbiórkowych i zabezpieczających pozostałości budynku. 

14.08 o 11:43 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wieruszowie odebrało zgłoszenie o pożarze zboża w miejscowości kopaniny w gminie Sokolniki. Do zdarzenia zadysponowano trzy zastępy JRG PSP Wieruszów oraz sześć zastępów OSP z terenu powiatu wieruszowskiego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pożar zboża na powierzchni ok. 2 ha. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu trzech prądów wody w obronie na pobliskie budynki inwentarskie oraz sześciu prądów wody w natarciu na palące się zboże oraz ściernisko. Działania te doprowadziły   do lokalizacji i ugaszenia pożaru. Spaleniu uległo ok. 4 ha zboża na pniu.

Obszerne sprawozdanie z działalności KP PSP w Wieruszowie 

Autor:
RED

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę