35 zł za śmieci? Inaczej się nie kalkuluje

BOLESŁAWIEC
2021-12-27 09:53

29 grudnia odbędzie się głosowanie w sprawie ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami w gminie Bolesławiec. Wójt Dorota Makówka zaproponowała projekt uchwały, w którym stawka za śmieci niesegregowane to aż 35 zł. 

Stawka za śmieci zbierane w sposób nieselektywny to już 70 zł od osoby. Jednocześnie zaproponowano zwolnienie w wysokości 20% dla właścicieli nieruchomości, które posiadają biokompostowniki. W takim przypadku, podstawowa składka od osoby wynosiłaby 28 zł. 

Z czego wynika wzrost? Jak podaje gmina, wszystko przez wyższe opłaty za 1 Mg odebranych i zagospodarowanych odpadów, wynikających z przetargu, jaki obowiązywać będzie do 31 marca 2024 r. - Stawkę opłaty obliczono na podstawie szacowanych kosztów, jakie gmina poniesie od miesiąca lutego 2022 r. w związku z funkcjonowaniem systemu gospodarki odpadami. Przyjęte stawki opłat wynikają z kalkulacji kosztów -  podano w uzasadnieniu. 

Obecnie w gminie Bolesławiec około 600 osób nie ma prawa do niższej stawki z powodu braku dostępu do biokompostownika. Już teraz gmina musi dołożyć z innej puli na pokrycie części kosztów gospodarowania odpadami. 

Sprawa nie jest jeszcze przesądzona, bowiem przed radą dopiero cykl głosowań. Ostatnio radni nie zgodzili się na stawki zaproponowane przez urząd. 

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę