160. rocznica Powstania Styczniowego w Lututowie

Gmina LUTUTÓW
2023-01-23 10:06
160. rocznica Powstania Styczniowego w Lututowie

W Lututowie odbyła się uroczystość z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła a następnie delegacje i mieszkańcy Gminy Lututów przemaszerowali na miejscowy cmentarz, gdzie spoczywają powstańcy polegli w bitwie 15.06.1863 roku. Na mogile poległych, delegacje złożyły kwiaty i znicze. Oddano także hołd Pelagiuszowi Cieleckiemu - Cywilnemu Naczelnikowi Powstania w Powiecie Wieluńskim. Zebrani goście udali się także do Lasu Koziołek pod obelisk upamiętniający miejsce bitwy i poległych w niej powstańców z Oddziału Antoniego Korotyńskiego. O tym jak ważna jest pamięć o lokalnej historii, mówił do zgromadzonych Marek Pikuła, Burmistrz Lututowa. Historię bitwy i losy uczestników Powstania, przybliżył zebranym Przewodniczący Rady Miejskiej i regionalista, Marek Zgadzaj.

W organizację uroczystości włączyli się:

Gmina Lututów, Miejski Ośrodek Kultury i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lututowie, Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie, Publiczne Przedszkole w Lututowie, Szkoła Podstawowa im. Powstańców 1863 r. w Lututowie, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie, OSP Piaski, Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Lututowie, SH Gloria Victis oraz Mieszkańcy Lututowa.

źródło: Gloria Victis

fot. Piotr Kłobus 

Autor:
RED

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę