160. rocznica Powstania Styczniowego w Łubnicach

Materiał nadesłany do redakcji
2023-01-23 19:37
160. rocznica Powstania Styczniowego w Łubnicach

W Gminie Łubnice w 160 rocznicę wybuchu powstania styczniowego uczczono pamięć tego wydarzenia przyłączając się do akcji zainaugurowanej przez Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi „Znicz dla Powstańca”.

Wójt Gminy Michał Pazek oraz Przewodniczący Rady Gminy Łubnice Marian Baniak złożyli znicze na grobie weterana powstania styczniowego Rocha Dery, znajdującym się na cmentarzu parafialnym w Dzietrzkowicach.

Uczestnicy powstania styczniowego, prześladowani przez władze carskie nawet po powrocie z zesłania czy więzienia, byli otoczeni powszechnym szacunkiem społeczeństwa. Organizowano dla nich zbiórki funduszy, zapomogi, nawet pożyczki bankowe. Prawdziwego uhonorowania powstańcy doczekali się jednak dopiero, gdy Polska odzyskała niepodległość. Rozkazem Józefa Piłsudskiego z dnia 21 stycznia 1919 dla uczczenia i upamiętnienia 1863 r. wszystkich weteranów powstania styczniowego zaliczono w szeregi armii polskiej z prawem noszenia munduru wojsk polskich. Żyjący powstańcy uzyskali wszystkie uprawnienia żołnierzy WP, szeregowym żołnierzom oraz podoficerom nadano stopień „podporucznika Wojsk Polskich”, a oficerów awansowano na wyższy stopień oficerski. Przyznano im dożywotnią pensję. Sporządzono imienną listę powstańców żyjących. Poszukiwano mogił poległych i przenoszono je do specjalnych kwater, stawiano pomniki upamiętniające zryw narodowy.

Niestety nazwiska zmarłego Rocha Dery nie ma na wykazie weteranów powstań narodowych 1831, 1848 i 1863 roku, uznanych na zasadzie ustawy z dnia 2.8.1919 roku (Dziennik Praw Nr. 65 ex 1919 r.) przez Komisję Kwalifikacyjną i zatwierdzonych przez Min. Spraw. Wojsk. i Ministra Skarbu.

W Dzietrzkowicach przekazywano także historię o pochowanym pod dębem, powstańcu zmarłym w wyniku odniesionych ran. W piątek 13 stycznia bieżącego roku w parku przy dworku w Dzietrzkowicach, Instytut Pamięci Narodowej prowadził badania mające ustalić miejsce pochówku bezimiennego powstańca styczniowego. Działania były podjęte na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej. Prowadzący badania Maciej Milak z IPN w Radio Ziemi Wieluńskiej opowiedział o panującej atmosferze w trakcie trwania powstania styczniowego oraz o prawdopodobnym pochowaniu powstańca na pobliskim cmentarzu. Ze względu na zgłoszenie miejscowych środowisk IPN musiał wykluczyć Park Dworski w Dzietrzkowicach jako potencjalne miejsce pochówku powstańca styczniowego.

Tadeusz Olejnik w III rozdziale swojej książki „ Powstanie Styczniowe na Ziemi Wieluńskiej” przedstawił, w oparciu o polsko-, niemiecko- oraz rosyjskojęzyczne źródła i opracowania, opisy bitew i potyczek stoczonych na terenie Ziemi Wieluńskiej w miejscowościach: Kuźnica Grabowska (26 lutego), Radoszewice (27 marca), Praszka (4 kwietnia), Rychłocice (15 kwietnia), Ochędzyn (20 kwietnia), Rudniki (22 kwietnia), Wąsosz Górny (23 kwietnia), Rychłocice (8 maja), Łęki (czerwiec), Lututów (15 czerwca), Rudniki (15 października), Kowale (15 października), Wróblew (15 października), Mokrsko (15 października), Chotów (15 października), Biała (15 października), Naramice (15 października) i Świątkowice (15 października).

/Materiał nadesłany do redakcji/

Autor:
RED

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę