Pamiętali o naszych rodakach

Uroczystości w Śremie
2014-10-25 18:37

W poniedziałek o godzinie 14.00 spod Kościoła Nawiedzenia NMP w Podzamczu po raz ósmy odbył się wyjazd do Śremu, aby z okazji 75 rocznicy rozstrzelania Synów Ziemi Śremskiej oddać hołd poległym cywilom. Właśnie 20 października 1939r. na Rynku w Śremie z rozkazu Niemieckiej Policji (Schutzpolizai Dienstabteilung) rozstrzelano 19 Polaków, obywateli Śremu i okolic, w tym urodzonego w Mirkowie księdza Antoniego Rzadkiego ,który swe życie oddał za ojca kilkorga dzieci. Następnych 9 Polaków rozstrzelano 8 listopada 1939r. na terenie starej strzelnicy w Śremie. Wszyscy polegli pochowani zostali we wspólnej mogile na cmentarzu przy kościele Farnym w Śremie.

W tegorocznym wyjeździe uczestniczyli, ksiądz proboszcz Karol Galewski ,ksiądz kapelan Jan Bednarek, dyrektor Zespołu Szkół nr.2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wieruszowie , delegacja z tej szkoły wraz z pocztem sztandarowym, dorośli i młodzież z parafii Nawiedzenia NMP w Wieruszowie i Towarzystwa Historyczno-Kulturalnego ARSONIUM w Wieruszowie. Na miejsce dotarliśmy o godzinie 18.00.Uroczystości rozpoczęły się różańcem w kościele Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej, najstarszej zachowanej świątyni śremskiej. Ceremonię na płycie miejskiego Rynku poprzedziła msza św. w Farze koncelebrowana przez czterech kapłanów. Na te uroczyste chwile zebrali się licznie mieszkańcy miasta ,którzy w wielkim uniesieniu oddawali hołd poległym. Całemu nabożeństwu towarzyszył chór i orkiestra nadająca podniosły nastrój i powagę całemu wydarzeniu. Wzruszające kazanie wygłosił proboszcz tamtejszej parafii. Po mszy św. na cmentarzu na zbiorowej mogile pomordowanych delegacje złożyły wieńce i wiązanki. Odmówiono modlitwę za ich duszę, kompania honorowa Wojska Polskiego, harcerze, poczty sztandarowe oraz delegacje przy akompaniamencie orkiestry dętej przemaszerowali na Rynek w Śremie. Niezwykły klimat dodawali śremscy harcerze trzymający pochodnie na znak pamięci ku czci poległych. Po zmroku zaczął padać deszcz jednak nawet on nie zdołał zakłócić tej wspaniałej ceremonii. Na placu przemawiało wiele ważnych osobistości w tym burmistrz Śremu, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Odbył się apel poległych a kompania wojskowa oddała salwy honorowe. W miejscu kaźni złożono kwiaty. Nasza delegacja uczyniła to w imieniu  Towarzystwa Historyczno-Kulturalnego ARSONIUM, Gimnazjum nr 2 w Wieruszowie i ks. proboszcza Parafii pod wezwaniem Nawiedzenia NMP w Podzamczu. Na zakończenie zaproszono nas wszystkich na skromny poczęstunek. Do rodzinnego Wieruszowa wróciliśmy po północy. Wszyscy byliśmy bardzo wzruszeni. Uroczystość ta zostanie na długo w pamięci i sercach wszystkich tam obecnych.

Barbara Biesiadecka

Weronika Mazurowska

uczennice Gimnazjum Nr 2

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę