Niecodzienne warsztaty w WDK

Diagnozowali potrzeby kulturalne
2015-05-27 15:44

22 maja w Wieruszowskim Domu Kultury spotkała się młodzież nie tylko z regionu wieruszowskiego. Wszyscy z jednym, głównym celem – zdiagnozować potrzeby kulturalne oraz wspólnie stworzyć priorytety tworzonej dla nich oferty.

W trzech salach warsztatowych zgromadziło się w sumie ponad 60 uczestników – młodych, aktywnych osób chcących usłyszeć czy dom kultury może pomóc zrealizować ich pomysły, usiłujących dopiero zainspirować się od innych, albo gotowych podzielić się swoim doświadczeniem działając w różnorodnych organizacjach pozarządowych, grupach nieformalnych, współpracujących także w różnych formach z samorządem. Pierwsza cześć zajęć to panel tzw. „dobrych praktyk” - młodzież miała możliwość wymiany swoich doświadczeń i spostrzeżeń w kontekście działań w obszarze kultury w swoim środowisku. Była to forma małego seminarium, a na widowni była obecna nie tylko młodzież, ale i przedstawiciele organizacji, instytucji, nauczyciele. Była to pierwsza konfrontacja z wizją młodzieży. Następnie w odrębnych grupach – osoby z regionu i spoza regionu – miały miejsce warsztaty diagnozujące potrzeby w ramach których realizowano m.in. mini zadania z obszaru kreatywności dla poruszenia ich wyobraźni, budowano mapy zasobów i potrzeb społeczności lokalnej. Była to swego rodzaju analiza SWOT zrobiona w kreatywny sposób.  Na koniec grupy ponownie spotkały się razem, żeby omówić swoją pracę.

Przełamanie podziału na tradycyjne zajęcia, zmienienie strategii komunikacji, która będzie wynikać  z utworzonej misji, wyjście z ofertą poza swój budynek, nowe warsztaty – to tylko ułamek kwestii poruszanych na warsztatach. Diagnoza, zgodnie z zapowiedzią, ciągle trwa. Jednocześnie trwają różnorodne działania pomagające określić potrzeby innych grup społecznych: osób trzeciego wieku, dzieci itd. - Dom kultury powinien być przede wszystkim miejscem otwartym na oddolne inicjatywy. Nie wystarczy samo oczekiwanie na pomysły mieszkańców. Trzeba ich stymulować do działania, pokazywać im otwartość i gotowość do pomocy przy realizacji ich inicjatyw. Trzeba poszukiwać innowacyjnych form działania. Zaczęliśmy od spraw organizacyjnych związanych chociażby z miejscem lokalowym. Oddajemy młodym ludziom pomieszczenie w budynku na potrzeby warsztatów medialnych (zajęcia filmowe, fotograficzne). Należy podkreślić, że nie zapominamy o starszych osobach, Uniwersytet Trzeciego Wieku funkcjonuje już w nowym pomieszczeniu. Po konsultacjach z zarządem udało się nam wspólnie znaleźć bardziej dogodne miejsce - komentuje Dawid Kosakiewicz, dyrektor WDK. Na koniec warsztatu diagnozy odbyły się dwa koncerty zespołu SoFresh oraz Marceliny. Marcelina to wokalistka, autorka, tekstów, kompozytorka. Zagrała blisko 150 koncertów na Festiwalach (m.in. Opener, Coke Live) i klubach w całej Polsce. W chwili obecnej pracuje nad trzecią autorską płytą.

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę