Międzypowiatowy Przegląd Folklorystyczny

LUTUTÓW
2014-09-21 12:40

Przegląd Folklorystyczny i Koncert  „Ocalić Od Zapomnienia”

w ramach Obchodów Roku Oskara Kolberga Lututów 2014

Przegląd Folklorystyczny „Ocalić od zapomnienia” miał charakter konkursowy. Zgłosiło się sześć zespołów oraz dwie solistki.  Uczestników oceniała komisja konkursowa powołana przez organizatora w składzie:

Małgorzata Dziurowicz Kaszuba- etnograf z Łódzkiego Domu Kultury,

Tomasz Spychała – etnograf z Muzeum Ziemi Wieluńskiej

Reżyser teatralny- Sieradzkie Centrum Kultury – Jerzy Kaszuba

Magdalena Kaźmierska – Sekretarz Urzędu Gminy w Lututowie

Dorota Bartoszek – dyr. Szkoły Podst. wLututowie

Barbara Skotarska – dyr. Szkoły Podst. w Niemojewie

Drodzy Państwo. Tradycyjna muzyka, taniec, śpiew i gwara są jednymi z największych skarbów kultury narodowej. Dzisiaj razem będziemy ocalać od zapomnienia każdy oddech tak pięknej aczkolwiek ginącej kultury ludowej. Pieśni ludowe to nie są zwykłe piosenki. Są to opowiadania, swoiste poematy, które zawierają bogate treści. Te pieśni opowiadają o trudzie pracy na wsi, o miłości tej szczęśliwej i tej niespełnionej, opowiadają o zwykłej prostej codzienności. One nie powstały w profesjonalnych studiach ale zrodziły się przy pracy, przy żniwach, przy wykopkach, przy kolebce. Moi drodzy te pieśni są oddechem naszych przodków. My musimy o nich pamiętać i ciągle do nich wracać jak po trudach życia wraca się do ciepła domowego ogniska. – można było usłyszeć.

Jako pierwsi wystąpili LUTUTOWIANIE. Po nich na scenę weszli OPOJOWIANIE - zespół śpiewaczo – obrzędowy, który powstał w 1984 roku a reprezentujący gminę Czarnożyły. Następnie swe możliwości pokazała Kapela z Gminnego Ośrodka Kultury w Czastarach, która wystąpiła w składzie: Andrzej Wajner, Waldemar Wierzbiński, Anna Wierzbińska, Anna Drosińska oraz Grzegorz Wykrota.

Po czastarzanach serca publiczności zdobywali  „OSTROWIACY”. Zespół jest kulturalną wizytówką gminy Ostrówek. Uświetnia imprezy na scenach lokalnych oraz uczestniczy w konkursach i przeglądach zespołów ludowych poza granicami powiatu wieluńskiego. Następnie zaśpiewał zespół folklorystyczny „Sokolniki”. Zespół pielęgnuje i stara się ocalić od zapomnienia lokalny folklor z końca XIX i początku XX wieku. Występuje w strojach ludowych Ziemi Wieluńskiej. Poprzez kultywowanie gwary oraz tradycji śpiewaczych i obrzędowych zespół znacząco wpływa na rozwój kultury w gminie Sokolniki. Po nim taneczne i ludowe rytmy zagrali reprezentanci  gminy Klonowa - Kapela „Paka Klonowiaka”, która  działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Klonowej. Powstała w 1999 roku na okoliczność I Powiatowych Dożynek w gminie Złoczew i od tamtego czasu spotyka się systematycznie w dziewięcioosobowym  składzie muzyków amatorów. Kapela uprawia muzykę ludową i biesiadną. Występowali we wszystkich gminach powiatu sieradzkiego a także w sąsiednich powiatach: wieluńskim i wieruszowskim.

WYNIKI

I miejsce zajął Zespół Śpiewaczy Ostrowiacy.

II miejsca Zespół Śpiewaczy Opojowianie.

Zespół Śpiewaczy Sokolniki

Zespół Śpiewaczy Lututowianie

Ponadto pierwszą nagrodę otrzymała kapela Lututowianie

Pierwszą solistką okrzyknięta została Adriana Wójcik z Sokolnik.

Dwa wyróżnienia przypadły dla zespołów równie dobrych, ale te nie zrozumiały regulaminu i reprezentowały muzykę daleko odbiegającą od folkloru, a były to: Kapela z Czastar i Paka Klonowiaka.

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę