Zobaczyli inny świat

Wycieczka do Częstochowy
2015-05-21 13:52

W sobotę 16 maja mieszkańcy Wieruszowa gościli w Planetarium Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

W wycieczce udział wzięło 20 uczniów w tym 15 z Gimnazjum im. Jana Pawła II pod opieką pedagog Edyty Semby i 5 uczniów Szkoły Podstawowej w Teklinowie pod opieką pedagoga dr Henryka Ogorzelskiego. Ponadto udział wzięło 20 dorosłych: radni Rady Miasta Wieruszowa z przewodniczącym Waldemarem Kasprzakiem, sołtys Kowalówki Wacław Żbikowski  i mieszkańcy Cieszęcina z rodzinami.

Kierowniczka Planetarium mgr Agnieszka Dymarek przygotowała specjalnie dla gości z Wieruszowa 4 pokazy planetaryjne: „Zanieczyszczenie obserwacji astronomicznych światłem sztucznym”, „Cuda Wszechświata”, „Lodowe Krainy” i „Możliwości dydaktyczne planetarium cyfrowego”. Pokazy wywarły na uczestnikach ogromne wrażenie.

Celem wycieczki było zapoznanie uczestników z działaniem i możliwościami edukacyjnymi planetarium w Częstochowie. Jest to pierwsze wybudowane w Polsce Planetarium cyfrowe. W odróżnieniu od planetarium analogowego, gdzie obrazy są nieruchome, w tym przypadku obrazy pokazywane tutaj są ruchome i przedstawione z całą swoją dynamiką, co przekłada się na znacznie większą percepcję przez widza. Tutaj odbywają się coroczne finały ogólnopolskiego konkursu astronomicznego „Urania”, w których uczniowie z Wieruszowa biorą od 6-ciu lat udział zdobywając miejsca na podium.

Planetarium w Częstochowie ma 8 m średnicy i posiada 64 miejsca dla widzów. Wyposażone jest w projektor cyfrowy Digistar 7.

Podobne planetarium, chociaż nieco mniejsze, o średnicy 7 m oraz obserwatorium – astrobazę – planujemy wybudować w Cieszęcinie na starych fundamentach niedokończonej sali gimnastycznej obok zamkniętej szkoły w powstającym Centrum Edukacji Astronomicznej i Astronautycznej.

Po pokazie uczestnicy zostali zaproszeni na taras, gdzie rozpościera się fantastyczny widok na Częstochowę. Następnie uczestnicy zwiedzali Jasną Górę. Uczniowie mieli możliwość podziwiać dzieło artysty malarza Jerzego Dudy Gracza: „Golgota Jasnogórska Trzeciego Tysiąclecia”. Dzieło to składa się z 18 obrazów przedstawiających Drogę Krzyżową z udziałem postaci z Polski i z pokazaniem wydarzeń w Polsce zarówno dzisiejszych jak i historycznych.

Ostatnim punktem wycieczki, który dla młodzieży jest zawsze bardzo atrakcyjny była wizyta w MC Częstochowa.

Kazimierz Błaszczak

Foto: Waldemar Kasprzak i Kazimierz Błaszczak

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę