X sesja Rady Miejskiej

Wieruszów
2015-05-28 16:57

Od sprawy spornego rowu w pobliżu ul. Ostrzeszowskiej rozpoczęła się X sesja Rady Miejskiej w Wieruszowie. Przed radnymi wystąpiła mieszkanka, która od wielu miesięcy domaga wyprostowania problemu, jaki powstał po remoncie ul. Willowej. Podczas posiedzenia padło zapewnienie, że uciążliwości powinny niebawem zniknąć.

Ożywiona polemika wywiązała się podczas omawiania zamiaru zmiany nazewnictwa ul. Świerczewskiego na Olimpijczyków i Paraolimpijczyków. Burmistrz wraz z radcą prawnym przekonywali, że z uwagi na apel prezesa IPN-u oraz zapisy w konstytucji należy doprowadzić do likwidacji symboli kojarzących się z ustrojem komunistycznym. A takim jest właśnie wspomniana wcześniej ulica. Rada podziela opinię, ale proponuje jednak, aby do tematu podejść bardzo ostrożnie. Paweł Szandała podczas posiedzenia przekazał uwagi zasłyszane od jednego z przedsiębiorców. W jego przypadku, jak relacjonował radny, nowa nazwa ulicy może wygenerować koszt oscylujący w granicach 2 tys. zł. Pozostali mieszkańcy muszą liczyć się z wymianą dowodu osobistego, prawa jazdy oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu. Włodarze miasta, zważając na problemy finansowe, zwrócili się w czwartek z apelem do Rady Powiatu o zwolnienie mieszkańców tej części Wieruszowa z opłat związanych z ewentualną wymianą dokumentów.  – Bardzo dobrze rozumiem obawy mieszkańców – zapewniał nas podczas przerwy w obradach burmistrz Rafał Przybył. – Niestety, jako obywatel tego kraju, mam pretensje do naszych ustawodawców. Oni narzucają dekomunizację, to jest bardzo słuszne i z tym nie należy polemizować, ale nie ma odpowiednich uregulowań prawnych, które w takim przypadku zwalniałby mieszkańców z dodatkowych kosztów. Pretensje dotyczące kosztów są jak najbardziej uzasadnione i chcemy znaleźć wspólne rozwiązanie. Jeśli Starostwo Powiatowe wyjdzie nam naprzeciw, to my gwarantujemy ze swojej strony jakąś inicjatywę w zamian. Radni zagłosują nad zmianą nazewnictwa po dokładnych konsultacjach z mieszkańcami.

Podczas X sesji rajcy miejscy jednogłośnie udzielili absolutorium włodarzowi Wieruszowa za 2014 r. Przybył podkreślił, że w głównej części na pozytywną ocenę zapracował sobie jego poprzednik Bogdan Nawrocki. – Pozwoliłem sobie w jego imieniu oraz własnym podziękować radnym za to głosowanie. Mam nadzieję, że nie było to żadne faux pas z mojej strony, bo wcześniej tego nie konsultowaliśmy – wyjaśniał.

Wśród podejmowanych uchwał radni pochylili się nad zaciągnięciem długoterminowego kredytu w kwocie ponad 4 mln zł na sfinansowanie deficytu kredytu oraz spłatę zaciągniętych zobowiązań. Środki zostaną przeznaczone na wykonanie nawierzchni tłuczniowej na drodze relacji Teklinów - Mirków (550 tys. zł), przebudowę drogi w Pieczyskach (1,5 mln zł), zagospodarowanie pod teren rekreacyjny placu przy ul. Waryńskiego (100 tys. zł) oraz monitoring wizyjny miasta (43 tys. zł). Spłata kredytu rozpocznie się w 2018 r. i potrwa do 2025 r. Pozytywnie zagłosowano nad uchwałą w sprawie zasad udzielania stypendiów i nagród burmistrza dla uczniów za wyniki w nauce. Wysokość kwoty stypendiów oraz ich liczbę w każdym roku będzie ustalał burmistrz. Nowością będą również wyróżnienia dla sportowców grających w grupach. Wcześniej wyróżniano takie osoby jedynie indywidualnie. Podczas czwartkowej sesji radni głosowali też nad przystąpieniem do scalania nieruchomości położnych w okolicach ul. Warszawskiej, Wieluńskiej, Wiśniowej oraz Alei Solidarności.

(PaH)

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę