Wspomnienie Pawła Brylińskiego

Relacja Rafała Dąbika
2016-11-10 09:48

W parafii p. w. Świętego Jana Ewangelisty w Ołoboku została odprawiona Msza św. dziękczynna z okazji poświęcenia krzyża i odsłonięcia tablicy pamiątkowej śp. Pawła Brylińskiego (1814 - 1890) - snycerza Południowej Wielkopolski. Mszę św. odprawił ks. Ireneusz Moskalik, który m. in. wspomniał o potrzebie wydania publikacji książkowej dokumentującej twórczość i dorobek Pawła Brylińskiego. Inicjatorami upamiętnienia miejsca pochówku byli członkowie rodziny - Ewa i Michał Chmielewscy.

"Dzisiaj spełniło się nasze marzenie, żeby grób śp. Pawła Brylińskiego przestał być nieznany. Jest miejsce, gdzie możemy ofiarować mu modlitwę, sprawiedliwość i należną cześć. Śp. Paweł Bryliński odzyskał swoją tożsamość, jako chrześcijanin i katolik, który całe swoje życie poświęcił Chrystusowi i Jego Świętym"- tymi słowami p. Ewa Chmielewska podkreśliła doniosłość dzisiejszego wydarzenia i podziękowała wszystkim obecnym za udział.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, zaproszeni goście, dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Masanowie oraz delegacja Powiatu Wieruszowskiego w osobach: Jerzy Ajtner - członek Zarządu Powiatu Wieruszowskiego, Rafał Dąbik - wiceprezes Rady Porozumienia Oddziałów PTTK Województwa Łódzkiego, Andrzej Olbromski -  wiceprezes Oddziału PTTK ZIEMIA WIERUSZOWSKA, Krzysztof Sobok -  członek Oddziału PTTK ZIEMIA WIERUSZOWSKA, znany podróżnik, miłośnik turystyki kolarskiej. 

Paweł Bryliński urodził się 21 czerwca 1814 r. w Wieruszowie. Około roku 1835 wraz z rodziną osiedlił się w Wielowsi Klasztornej. Następnie zamieszkał w Masanowie. Wędrował po okolicznych wsiach i miasteczkach rzeźbiąc krzyże i kapliczki stawiane na rozstajach dróg, w ogrodach i na cmentarzach. Ślady jego twórczości przetrwały głównie w Wielkopolsce w okolicach Ostrowa Wielkopolskiego, Odolanowa, Krotoszyna, Pleszewa, oraz w województwie łódzkim - w Sokolnikach, Węglewicach i Wieruszowie. Śp. Paweł Bryliński zmarł 18 kwietnia 1890 r. w Masanowie. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Ołoboku. Pierwotny grób uległ zniszczeniu. Na tym samym miejscu dziś wszyscy zebrani mogli po raz pierwszy złożyć kwiaty, zapalić znicze i pomodlić się w intencji zmarłego.

Rafał Dąbik

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę