Wiejskie pleciugi

KGW Pieczyska
2021-10-01 22:47

Koło Gospodyń Wiejskich w Pieczyskach zakończyło projekt „Wiejskie pleciugi” finansowany ze środków otrzymanych od Samorządu Województwa Łódzkiego w ramach Wojewódzkiego Programu Mikrograntów na rzecz walki z COVID-19. W ramach projektu przeprowadzono kilka warsztatów plenerowych z wyplatania wikliny i makramy na terenie Szkoły Podstawowej w Pieczyskach. Wyplataliśmy tradycyjne kosze z naturalnej wikliny na wzór dawnej opałki, tworzyliśmy proste dekoracje ogrodowe jak kule ogrodowe, donice. Plenerowa forma tych warsztatów służyła każdemu, wywoływała radość i uśmiech na naszych twarzach. Tradycje wikliniarskie są związane z naszym obszarem już od wielu pokoleń, jednak z czasem uległy prawie całkowitemu zapomnieniu, a przecież brzegi Prosny, Niesobu czy Brzeźnicy porasta do dziś dzika wiklina wykorzystywana dawniej do wyplatania koszy, czy ziemianek i kopcy służących do przechowywania warzyw i owoców. Warzywa i owoce przechowywane w takich pomieszczeniach na bazie wiklinowej konstrukcji nie psuły się i długo pozostawały świeże. Warsztaty wikliniarskie nauczyły nas wyplatania różnych produktów z wikliny, poznaliśmy techniki wikliniarskie, pozwoliły one nam przywrócić zapomniane tradycje. Poznaliśmy również podstawowe sploty makramy, która obecnie bije rekordy popularności.

Warsztaty były też okazją do spotkania się, wyjścia po wielu miesiącach izolacji z domu, a w rezultacie ograniczenia wpływu izolacji społecznej na dzieci i dorosłych. Relacje społeczne odgrywają istotną rolę w życiu młodego człowieka, a ograniczenie kontaktów i izolacja epidemiologiczna związana z COVID-19, wpłynęły negatywnie na samopoczucie psychofizyczne dzieci, młodzieży, seniorów, a także dorosłych pracujących w większości w sposób zdalny w domu. Przez długie miesiące pozamykane były szkoły, ośrodki kultury. Strategia izolacji, dystansu społecznego i obowiązek noszenia maseczki, to nie tylko środki ochrony przed ryzykiem zakażenia, ale również czynniki wpływające degeneracyjnie na rozwój społeczny. Wymuszone sytuacją kryzysową nauczanie zdalne w domu, a także praca zdalna, przyczyniły się do nadmiernego korzystania przez nas z nowych technologii, szczególnie wśród najmłodszych, którzy długie godziny spędzają przed ekranami komputerów i telefonów. Warsztaty pozwoliły na rozwinięcie nowych pasji i zainteresowań oraz poznanie tradycji regionu, były swego rodzaju terapią pomagającą w ograniczeniu skutków izolacji społecznej dzieci i dorosłych. Pokazały nam również alternatywę dla organizowania sobie czasu wolnego i spotkanie oraz odbudowę relacji społecznych.

 

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę